Ekspozycja "Boże Narodzenie na Mazowszu", została zaaranżowana m.in. we wnętrzach domostw 10 zagród z przełomu XIX i XX wieku, a także we wnętrzach szlacheckiego dworu. Wśród dawnych zwyczajów i obrzędów, prezentuje różnego rodzaju grupy kolędnicze, w tym szopkarzy i Herody.

- Herody to rodzaj spektaklu o charakterze, jak można by dziś powiedzieć, teatru ulicznego. Wśród aktorów był tytułowy Herod, Anioł, Diabeł, Śmierć i Strażnicy. Przebrani młodzi mężczyźni przechodzili przez wieś, a następnie odwiedzali zagrodę jednego z gospodarzy, gdzie w największej izbie, w której gromadziła się cała wieś, odgrywali sceny w sądu nad duszą Heroda. W spektakl ten często włączano także wątki aktualne, nawiązujące do codzienności danej wsi. Pojawiały się więc na przykład piosenki na temat przywar niektórych mieszkańców - powiedział PAP Jarosław Asztemborski z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Na wystawie "Boże Narodzenie na Mazowszu" zobaczyć można przygotowania do Wigilii oraz stoły zastawione tradycyjnymi potrawami - wśród potraw, które dawniej przygotowywano na wigilijną wieczerzę były najczęściej pierogi z kiszoną kapustą i grzybami, kluski rwaki, kapusta z grochem, placki sodziaki oraz ryby.

Ekspozycja ukazuje również bożonarodzeniowy wystrój wnętrz, w tym snopy niewymłóconego zboża przystrajane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatków zawieszanych na końskim włosiu, a także choinki, które z czasem stały się bardziej popularne, dekorowane zdobieniami ze słomy i bibuły, ale też orzechami, jabłkami lub piernikami.

Na wystawie znaleźć można także aranżację nawiązującą do zwyczaju przygotowywania świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej - gromnice te, które święcono w kościele, umieszczano następnie w izbie za obrazem, aby odpędzały zło; były one zapalane w ciągu roku jedynie w czasie kolejnych świąt, a także w przypadku choroby jednego z domowników lub podczas burz.

- Święta Bożego Narodzenia to w tradycji ludowej czas wyjątkowy. Jak wierzyli mieszkańcy dawnej wsi, to właśnie wtedy kończył się rok a słońce pokonywało mroki zimy - zaprasza do odwiedzenia wystawy sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej. Jak zapowiada, ekspozycja "Boże Narodzenie na Mazowszu" dostępna będzie dla zwiedzających do końca lutego 2019 r.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha, gdzie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia czy karczma. Najstarszy z prezentowanych tam obiektów to chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku - obecnie to "Zima w skansenie".

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane filmy, jak np. "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".