Ekspozycję "Wielkanoc na Mazowszu", przypominającą niekiedy zapomniane już ludowe obrzędy związane z tym świątecznym okresem, odwiedzający skansen będą mogli oglądać do końca kwietnia.

Jak poinformował Jarosław Asztemborski z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, wystawa została przygotowana we wszystkich jedenastu zagrodach i we wnętrzach dwóch dworów szlacheckich.

W najstarszej z zabytkowych chałup znajdujących się na terenie skansenu, pochodzącej z 1840 r. ze wsi Rzeszotary Zawady, można np. zobaczyć, jak wyglądało wielkanocne śniadanie w pierwszej dekadzie XX wieku. W jednej z izb zaaranżowano z kolei wyrób świeczek, które zanoszono do kościoła i przygotowanego tam Grobu Pańskiego.

Zwyczaje wielkanocne

- W każdym z obiektów prezentowane są inne zwyczaje związane z okresem Wielkanocy. Staraliśmy się ułożyć scenariusz tej ekspozycji w taki sposób, by pokazać kolejne etapy przeżywania tych świąt dawniej na mazowieckiej wsi. Jest więc aranżacja ukazująca przygotowanie tradycyjnych palm wielkanocnych, które zazwyczaj wykonywano z bazi, bukszpanu, widłaka oraz trzciny i zdobiono kwiatami z kolorowej bibuły. Pokazujemy również przygotowanie koszyczków ze "święconym" oraz święcenie pokarmów, zarówno w zamożnym domu chłopskim, jak i w dworze szlacheckim - powiedział Asztemborski.

"Szereg niezwykłych i pięknych tradycji"

Jak dodał, ekspozycja nawiązuje także do dawnych ludowych obrzędów, np. "chodzenia z gaikiem", kiedy to dziewczęta odwiedzały kolejne wiejskie zagrody z zieloną gałązką przyozdobioną barwnymi wstążkami, śpiewając przy tym piosenki i składając gospodarzom świąteczne życzenia.

- Nie ulega wątpliwości, iż Wielkanoc na Mazowszu to szereg niezwykłych i pięknych tradycji. Niestety nie wszystkie z nich przetrwały, nieliczne towarzyszą nam współcześnie - anonsuje wystawę sierpecki skansen. Zachęcając do odwiedzenia ekspozycji podkreśla: "Przed zwiedzającym wystawę otwierają się drzwi do przeszłości ...".

Niedziela Palmowa w skansenie

Jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej, 14 kwietnia, podczas plenerowej imprezy "Niedziela Palmowa w skansenie" jej uczestnicy wybiorą najpiękniejsza palmę zgłoszoną na zorganizowany przez tę placówkę konkurs - prace trzeba dostarczyć do 8 kwietnia, laureaci otrzymają nagrody.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że zadaniem jego uczestników "jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych, z wyjątkiem chronionych gatunków roślin", której długość nie powinna przekroczyć 3 metrów - "prace mogą tworzyć zarówno grupy, jak i samodzielni wykonawcy".