Aby dostać dopłaty bezpośrednie rolnicy muszą spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszy to w odpowiednim terminie złożyć wniosek w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji. Drugi grunty objęte płatnościami powinny być utrzymane w dobrej kulturze rolnej.

Leszek Juszczak Min. Rol.: - Przykładowo dla gruntów ornych to mamy 1 podstawowy wymóg: musi być uprawiana jakaś roślina na tym gruncie, ewentualnie musi być on ugorowany.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że na ugorach należy prowadzić zabiegi agrotechniczne, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się chwastów. Łąki należy kosić co najmniej raz w roku do końca lipca. Rolnicy, którzy nie przestrzegają tych zasad muszą liczyć się z sankcjami. Co roku kilka procent gospodarstw jest kontrolowanych. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że żadnych zmian w zakresie wymogów dotyczących wypłaty dotacji obszarowych na razie nie będzie. Obowiązujący system utrzymany zostanie jeszcze przez 2 lata.

- Natomiast Polska cały czas optuje za tym, aby ten system mógł być przedłużony w nowych państwach członkowskich aż do 2013 roku czyli do końca następnej perspektywy finansowej. – dodaje Leszek Juszczak

Musi się na to jednak zgodzić Komisja Europejska. Na razie nie wiadomo też dokładnie jaki będzie nowy system dopłat bezpośrednich.

Źródło: Agrobiznes