Jak poinformowała w niedzielę kpt. Renata Mycio oficer prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w czwartek nieodpłatnie żołnierze przetransportowali żywność i siano otrzymane od ludzi dobrej woli z m.in. Gorzeszowa i Luboni do Szczedrzykowic.

"-Jeśli ktokolwiek ma do oddania słomę, siano, owies, jęczmień, marchew, jabłka, karmę dla psów i kotów - można dzwonić do Fundacji Centaurus (tel. 535 162 322) bądź na numer punktu informacyjnego 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (tel. 261 654 911) i umówić się na nieodpłatne przekazanie niezbędnych dla Fundacji rzeczy z terenu całej Polski - powiedziała Mycio.

Największy w Europie azyl dla koni liczy 500 koni i setki innych zwierząt. Już od dwóch tygodni szuka wsparcia, ponieważ zwierzęta potrzebują natychmiastowej pomocy. Zwierzęcy Folwark znajduje się pod Legnicą i należy do Fundacji Centaurus, która od 15 lat działa na rzecz ochrony zwierząt.

Gospodarze Centaurusa zgromadzili tam kilkaset koni i setki innych zwierząt, jak psy, koty, świnie, osły, owce, kury, lamy oraz inne. Jak podają, ze względu na epidemię 90 proc. darczyńców fundacji wycofało się i cofnęło deklarację wsparcia. Do fundacji masowo wracają zwierzęta, które były adoptowane.