Odłowy poprzedzane są spuszczaniem wody ze stawu. W tym czasie ryby przemieszczają się w najgłębszy obszar stawu, zwany łowiskiem. Technika odłowu tylko nieznacznie zmieniła się na przestrzeni stulecia. Dwa końce zarzuconej sieci, której rozpiętość wynosi kilkadziesiąt metrów, są zaciągane przez kilkanaście osób brodzących po pas w wodzie. Karpie o odpowiedniej wadze przewożone są do magazynów, czyli małych stawów o mocnym przepływie, w których nie są już karmione. Stamtąd trafiają do sprzedaży.

Karpie w Stawach Milickich hodowane są w cyklu trzyletnim. W specjalnym stawie odbywa się tarło, następnie narybek jest przenoszony od innego akwenu. Roczny karp trafia do kolejnego stawu, aby po roku znaleźć się w tzw. stawie handlowym.

Prezes Stawów Milicki Piotr Połulich w rozmowie z PAP nie chciał zdradzić, jaki tonaż ryb zostanie odłowiony w tym roku.

-To na razie tajemnica handlowa, ponieważ informacja o tym, ile ryb odłowimy, ma wpływ na cenę, a teraz jesteśmy w okresie kontraktowania z dużymi przetwórniami - powiedział.

W ubiegłym roku odłowiono około 300 ton karpia handlowego oraz 300 ton innych ryb - tołpygi, amura, lina, szczupaka oraz suma. Stawy Milickie są największym producentem karpia na Dolnym Śląsku.

Od kilku lat problemem dla Stawów Milickich jest pogarszająca się z roku na rok sytuacja hydrologiczna.

-Zaczyna brakować wody. W tym roku z tego powodu wyłączone z hodowli są stawy o powierzchni około 100 ha. Są na przykład stawy w Krośnicach, nie zalewane od 10 lat z powodu braku wody. Właściwe w każdym naszym stawie odczuwamy brak wody - średnie napełnię stawów w sierpniu w żadnym z akwenów nie było 100-procentowe - wskazał prezes. Stawy Milickie są zasilane wodą przede wszystkim z rzeki Barycz.

W zeszłym roku cena karpia ze Stawów Milickich przed Wigilią w detalu wynosiła około 25 zł za kilogram. Teraz karpia można tam kupić za 27 zł za kilogram.

W całej Polsce produkuje się rocznie 20-22 tys. ton karpia. Ryba ta do Polski sprowadzana jest też m.in. z Czech - roczny import z tego kraju to 5-6 tys. ton.

Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w Dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów obejmuje ponad 7,6 tys. ha, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu ok. 270 gatunków ptaków - m.in. żurawi, orlików krzykliwych czy kań rdzawych.

Władze spółki, oprócz produkcji ryb, rozwijają infrastrukturę turystyczną. W Dolinie Baryczy znajduje się sieć szlaków turystycznych oraz ścieżek rowerowych, a także system wież i czatowni do prowadzenia amatorskich obserwacji ptaków. Stawy Milickie mają też swoją przetwórnię i gospodę z łowiskiem komercyjnym.

Właścicielem Stawów Milickich jest samorząd województwa dolnośląskiego.