Jak powiedział w czwartek burmistrz Chojnowa Jan Serkies, ścieki przelały się przez niezabezpieczone szamba należące do położonych nad ujęciami wody gospodarstw rolnych i dostały się do wody.

- Sieć wodociągowa jest w dalszym ciągu systematycznie chlorowana, a czysta woda jest dostarczana mieszkańcom przy pomocy ośmiu beczkowozów i stacji uzdatniania wody - mówił.

Kierowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy Małgorzata Stawiska-Lichota przyznała, że częściowa analiza próbek wody wykazała, że bakterii z grupy coli nie ma już w sieci wodociągowej, ale zakaz spożywania wody nie może zostać na razie cofnięty.

- Dopiero gdy będziemy mieli kompleksowe wyniki badań wszystkich pobranych próbek zakaz będzie można cofnąć. Nie jest wykluczone, że być może nastąpi to w piątek, ale bez pełnych wyników pełnej gwarancji niestety nie możemy dać - dodała.

Wody z sieci wodociągowej nie można wykorzystywać do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i kąpieli noworodków. Sanepid zaleca także wstrzymanie się z wykorzystywaniem wody do innych celów domowych.