Jak zwraca uwagę gazeta, w środę Prawo i Sprawiedliwość przedstawi szczegóły pomocy dla rolników zajmujących się uprawą zbóż.

Prawo i Sprawiedliwość reaguje na kryzys na wsi, który został wywołany przez napływ zboża z Ukrainy - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie" ("GPC").

Cytuje dane, z których wynika, że od początku sezonu do Polski wjechało 1,29 mln ton kukurydzy, 784 tys. ton pszenicy i 696 tys. ton rzepaku.

Dodaje, że na sytuację wojenną nałożył się wzrost produkcji pszenicy o 11 proc. "Zapełnienie magazynów przełożyło się na spadek cen dla producentów zboża" - wskazuje gazeta.

Dopłaty do tony pszenicy dla mieszkańców woj. podkarpackiego

Według "GPC" PiS chce wyrównać straty rolnikom, szczególnie tym ze wschodu kraju. "Do każdej tony pszenicy rząd dopłaci mieszkańcom województwa podkarpackiego 250 zł. Dla innych województw - czyli świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego - będzie to 200 zł, a dla reszty kraju 150 zł" - pisze gazeta. Dodaje, że rząd pracuje też nad skupem interwencyjnym.

Przypomina, że do tego rząd chce dopłacać za transport zboża do portów - nawet 200 zł od tony. "W ten sposób polskie zboże stałoby się konkurencyjne na świecie i łatwiej można by je sprzedać za granicą" - ocenia gazeta.