Chcesz zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne żniwa na Mazowszu, zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi do ścinania, młócenia, czyszczenia czy mielenia ziarna, poznać obrzędy dożynkowe i zobaczyć barwny korowód? Wybierz się w przedostatnią niedzielę sierpnia do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym – XII już Dożynki Województwa MazowieckiegoDożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. W kulturze polskiej dożynki mają głębokie korzenie. I choć wiążą się z dawnym świętem Słowian, które przypadało na równonoc jesienną (23 września), to dziś mają charakter religijny – związany z podziękowaniem Bogu za plony, oraz ludowy – związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. odbędą się 22 sierpnia br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Uroczystość rozpocznie msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego – Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Libery. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Wojciech Wilamowski i Marta Kaczorowska. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i plebiscytów.

Imprezie towarzyszyć będą liczne wystawy muzealne i pokazy, m.in. pokazy prac żniwnych, wiejskich zajęć gospodarskich, rzemiosła i rękodzieła ludowego oraz kiermasz chleba i potraw regionalnych. Będzie można także zwiedzić wystawy prezentowane na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Obchody dożynek uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna. Zagrają regionalne kapele folklorystyczne, a także gwiazdy większego formatu: ukraińska kapela Haydamaky oraz na zakończenie wieczoru Patrycja Markowska.

PROGRAM XII DOŻYNEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO, DIECEZJI PŁOCKIEJ I POWIATU SIERPECKIEGO

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

9.30                 zbiórka delegacji wieńcowych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;

10.00                      przemarsz Korowodu Dożynkowego na miejsce uroczystej Mszy Świętej;

11.10 - 11.30          przygotowania do uroczystej Mszy Świętej;

11.30                       uroczysta msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Libery – Biskupa Płockiego;

13.00                      Hymn Państwowy oraz przemówienia powitalne;

13.15                      ceremonia wręczania i dzielenia chlebem – hymny dożynkowe;

14.00                      wystąpienia okolicznościowe;

14.45                       wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie konkursów plebiscytów;

16.00                      zakończenie oficjalnych uroczystości;

16.00-22.00            koncerty i występy zespołów :

 • 16.00-18.00

Zespół Tańca Ludowego „Reymonciaki”;

Zespół Folklorystyczny „Zawidzianie”;

Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”;

 • 18.00-19.00 Zespół Dziecięcy Pieśni i Tańca „Solec nad Wisłą”;
 • 19.00-20.30 Haydamaky;
 • 20.30-22.00 Patrycja Markowska.

Imprezy i wystawy towarzyszące

9.00-19.00 tradycyjne żniwa w skansenie

 • pokazy prac żniwnych na polach i w zagrodach, m.in.: młócenie zboża cepami i młocarnią, czyszczenie ziarna za pomocą wialni, mielenie ziarna w żarnach;
 • pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych;
 • pokazy wiejskich zajęć codziennych połączonych z wykorzystaniem dawnych sprzętów gospodarskich;
 • kiermasz chleba i potraw regionalnych.

Wystawy:

 • Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych – prezentowana w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.;
 • Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;
 • Kolekcja rzeźby ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;
 • Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej Sierpcu.

Źródło: farmer.pl