Przebieg tegorocznych dożynek zaplanowano podobnie do lat ubiegłych. W sobotę głównym punktem programu będzie konkurs wieńców dożynkowych. O nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej konkurować w nim będą dzieła stworzone na tą okoliczność przez gospodynie ze wszystkich regionów kraju. Wieńce będzie można podziwiać tego dnia na błoniu w centrum Spały w godz. 14.30 - 16.30.

W niedzielę uroczystości z udziałem Prezydenckiej Pary zainauguruje okolicznościowa msza św. w intencji rolników, która rozpocznie się o godz. 11.30 w Kaplicy Polowej AK w Spale. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostaną wieńce dożynkowe. Potem nastąpi przejście korowodu dożynkowego na teren Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości.

Wzorem lat ubiegłych przez dwa dni otwarte dla gości będzie Miasteczko Regionów, gdzie „wszystko co najlepsze” będą prezentować na swoich stoiskach delegacje ze wszystkich zakątków kraju. W programie niedzielnym znajdą się również konkursy z nagrodami, występy i koncerty. Gwiazdami wieczoru maja być Krzysztof Cugowski i zespół Boys.

Po raz pierwszy Dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Prezydenta Ignacego Mościckiego, a więc impreza ma więc już 91 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory kultywują ją kolejni prezydenci RP.