Wyróżnienie za rok 2016 przyznano mu za walkę o prawa Kościoła, prywatne rolnictwo i niepodległość Polski. Wręczenie Nagrody odbędzie się w lutym 2017 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak poinformował w środę przewodniczący Rady Fundacji "Solidarna Wieś" Sławomir Siwek, kapituła nagrody postanowiła docenić ks. Kaczora za "determinację i wierność wyznawanym wartościom, nawet w trudnych czasach".

W ocenie kapituły, ks. Kaczor od 1978 r. "czynnie wspierał tworzące się organizacje rolników dające początek ruchu solidarnościowego na polskiej wsi. W jego parafii w Haczowie odbywały się pierwsze zebrania organizacyjne i parafianie jako pierwsi protestowali przeciw wywłaszczeniom gospodarstw bieszczadzkich pod teren ośrodka rządowego w Arłamowie. To doprowadziło do strajków w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych i powstania Solidarności rolników 12 maja 1981 roku".

Ponadto - jak podkreślił Siwek - kapituła nagrody - postanowiła docenić to, że w stanie wojennym ks. Kaczor ukrywał nielegalną drukarnię, pomagał represjonowanym, przechowywał fundusze Solidarności. Jednocześnie uruchomił kształcenie rolników, organizując Katolicki Uniwersytet Ludowy. Za swoją działalność zapłacił wyrokiem dwóch lat więzienia.

W ocenie kapituły nagrody, ks. Kaczor zapisał się także w historii jako organizator akcji odzyskiwania kościołów i cerkwi zamienionych przez komunistyczne władze na magazyny, ratując dla kultury wiele zabytkowych budowli. Jedną z nich jest drewniany kościół w Haczowie, który po remontach i konserwacji został w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

Nagroda im. bp Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, została przyznana już po raz trzynasty. Ustanowiona przez Fundację "Solidarna Wieś" w 2004 roku, której patron nagrody był współfundatorem, honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.

Dotychczas otrzymali ją m.in.: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, prymas Polski kard. Józef Glemp, ks. Bogusław Bijak, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, bp Alojzy Orszulik, Roman Kluska, Josef Rottenaicher (Niemcy), abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański i przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) o. Stanisław Jaromi.