Była szefowa Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Jędrzejowie - Janina D. - usłyszała ponad 100 prokuratorskich zarzutów - podaje portal telewizji regionalnej kielce.tvp.pl. Sąd właśnie ogłosił wyrok w jej sprawie. Trwają jednak jeszcze procesy dwóch jej podwładnych, z którymi wspólnie miała wyłudzać publiczne pieniądze, za fikcyjne kontrole gospodarstw.

Według ustaleń prokuratury, dwie zatrudnione przez Janinę D. lekarki miały przeprowadzać urzędowe kontrole gospodarstw pod kątem przeciwdziałania ASF. Powiatowa lekarz weterynarii zawarła jednak z tymi podwładnymi niepisaną umowę. Zgodnie z nią lekarki miały jej przedstawiać rozliczenia z  kontroli, bez ich przeprowadzania w terenie. Janina D. miała niby sama wizytować gospodarstwa, ale ograniczała się do zatwierdzania przedkładanych rachunków. Kontrola wykazała, że zapłaciła dwóm lekarkom za przeprowadzenie prawie 400 fikcyjnych wizytacji.

Janina D. przyznała się do stawianych zarzutów i dobrowolnie poddała karze. W Sądzie Rejowym w Jędrzejowie usłyszała właśnie wyrok 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, oraz karę grzywny w rozmiarze 100 stawek dziennych po 30 złotych. Wyrok sądu jest już prawomocny. 

Wobec Janiny D. prowadzone są jednak jeszcze inne postępowania. Była szefowa inspekcji oskarżona jest także o zaciąganie kredytów bankowych, przy wykorzystywaniu swoich pracowników. Dlatego łącznie Janina D. usłyszała już 100 prokuratorskich zarzutów.

Proces oskarżonych o pomocnictwo dwóch lekarek jeszcze trwa. Oskarżone nie przyznają się do winy.