Policjanci ustalili miejsca w powiecie lipnowskim, gdzie może dochodzić do nielegalnego składowania odpadów komunalnych. Zatrzymali także dwie osoby zamieszane w proceder i zabezpieczyli wykorzystywany do działalności sprzęt.

Najpierw, w miniony czwartek, policjanci trafili do Suradówka w gminie Wielgie, gdzie zatrzymali na gorącym uczynku dwie osoby, które rozładowywały odpady z naczepy ciągnika siodłowego i zakopywali je w dołach, przykrywając warstwą ziemi. Zabezpieczono tira z wielotonowym ładunkiem śmieci oraz koparkę.

"Oględziny przyległego terenu z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska i dokonane za pomocą ciężkiego sprzętu odkrywki ujawniły szeroki zakres nielegalnego obrotu oraz składowania nielegalnych odpadów na powierzchni około pięciu tysięcy metrów kwadratowych" - czytamy w policyjnym komunikacie.

Dalsze czynności śledcze ujawniły, że skala przestępczej działalności była o wiele większa. W miejscowości Złotopole policjanci odkryli odpady komunalne i przemysłowe na powierzchni gruntowej za budynkami gospodarczymi, w hali przemysłowej oraz kilka naczep ciągników siodłowych, z różną ilością odpadów.

"Powołany w tej sprawie biegły ustalił wstępnie, że tak składowane śmieci powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego poprzez obniżenie jakości wody, powietrza lub zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym" - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału z zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego składowania odpadów komunalnych oraz przemysłowych. Grożą im kary do 5 lat pozbawienia wolności.

Pierwszy z nich to 59-latek, który został aresztowany na 3 miesiące. Drugi to 23-latek, który został objęty nadzorem policyjnym. Sprawa ma według policji charakter rozwojowy. Policja chce ustalić skąd pochodziły odpady i pozostałe osoby, które brały udział w przestępczej działalności grupy.