Kilkudziesięciu mieszkańców wsi Sarbiewo w gminie Zwierzyn, w powiecie strzelecko-drezdeneckim (woj. lubuskie) musiało opuścić swoje domy. Stało się to kilka dni temu po tym, jak ich sąsiad wykopał na posesji niewybuch. Mężczyzna zachował się odpowiedzialnie i powiadomił o fakcie policję.
Policjanci wspólnie ze strażakami zabezpieczyli zagrożony teren i ewakuowali mieszkańców z okolicznych domów. W wykopanym przez gospodarza dole saperzy znaleźli 300-kilogramową bombę lotniczą. Jej pole rażenia w przypadku wybuchu mogło mieć promień 1,5 kilometra.


„Wykorzystując specjalistyczny sprzęt żołnierze bezpiecznie wyciągnęli ją z ziemi i załadowali na specjalny samochód, którym niebezpieczne znalezisko zostało przetransportowane w asyście policjantów na poligon wojskowy. Chwilę potem, jak bomba została zabrana, a teren sprawdzony mieszkańcy mogli już powrócić do swych mieszkań. Koordynacja działań sprawiła, że cała akcja została przeprowadzona sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.” – relacjonują przebieg wydarzeń policjanci ze Strzelec Krajeńskich.