Przeszukanie prywatnej posesji pod Mińskiem Mazowieckim zakończyło się ujawnieniem nielegalnej fabryki papierosów, która mogła miesięcznie wyrabiać co najmniej 25 mln sztuk papierosów. Podczas akcji zabezpieczono prawie 5,6 mln papierosów i blisko 7,7 ton krajanki tytoniowej. Do sprawy zatrzymano 11 podejrzanych, których decyzja sądu aresztowano.

Akcja to wynik długiego śledztwa prowadzonego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej, które doprowadziło funkcjonariuszy CBŚP, KAS i KSP do gospodarstwa w powiecie mińskim. Przeszukanie hali magazynowej, budynków gospodarczych i domu właścicieli potwierdziło podejrzenia śledczych.

Na miejscu policjanci zabezpieczyli 1,4 mln zł w różnej walucie. Pieniądze były ukryte w łóżkach, szafkach a nawet w kominku. W hali ujawniono kompletną profesjonalną linię technologiczną do produkcji papierosów wartą są blisko 2 mln zł. Zabezpieczone wyroby akcyzowe w postaci krajanki tytoniowej i papierosów naraziłyby Skarb Państwa na straty wynoszące co najmniej 15 mln zł - informuje CBŚP.

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali 11 osób, w tym 9 obywateli Białorusi i 2 Polaków. Zatrzymani mężczyźni, w wieku od 35 do 43 lat zostali doprowadzeni do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy w Lublinie aresztował wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

Sprawa według śledczych wciąż ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania.