- Druga edycja konferencji Farmera spotkała się z ciepłym przyjęciem przez rolników - zauważa Radosław Iwański, redaktor naczelny Farmera.

Oprócz Olsztyna i Szepietowa byliśmy obecni w tym roku w Zamościu, Wrocławiu, Sielinku i Starym Polu.

- Ilość rolników biorących udział w spotkaniach przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, z wyjątkiem Olsztyna - powiedział Iwański. - W sumie w konferencjach wzięło udział ponad 1 tys. producentów rolnych - dodaje.

Farmer współpracuje z wybitnymi postaciami świata nauki i praktykami, z których wiedzy z chęcią korzystają rolnicy. W tym roku konferencje wspierali, prof. Marek Korbas i prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania, dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Marcin Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki z Pawłowic.

Dr Witold Szczepaniak przedstawiał uwarunkowania efektywnego nawożenia. Optymalne wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny jest uwarunkowane wieloma czynnikami. W tym roku Szczepaniak skoncentrował swoje wystąpienia m.in. na nawożeniu dolistnym i wspomaganiu roślin mikroelementami.

- Mikroskładnikami zabezpieczamy działanie makroskładników - można było usłyszeć podczas spotkań z ust dr Szczepaniaka.

Zachęcał on rolników do stosowania mikroskładników profilaktycznie, gdyż to one determinują plon roślin.

- Nie wolno zapominać o tym, że nawożenie robimy pod konkretną ilość plonu, a wyższy poziom nawożenia może być wykorzystany przez rośliny tylko wtedy gdy są one zdrowe - mówił Szczepaniak.

Prof. Marek Mrówczyński uczulał producentów roślinnych na zwracanie uwaga na skuteczność prowadzonych zabiegów ochrony.

- Efekt zabiegów chemicznych jest istotny w integrowanej ochronie roślin - mówił prof. Mrówczyński.

W każdym regionie Polski profesorowie z IOR w Poznaniu informowali o zagrożeniach ze strony agrofagów. Mówili jak je zwalczać.

Skuteczność ochrony jest uwarunkowana m.in. umiejętnym doborem substancji aktywnej, techniką wprowadzania preparatu przy uwzględnieniu parametrów pogodowych. W nowych realiach ochrony roślin, w związku z wprowadzeniem integrowanej ochrony, te elementy będzie trzeba łączyć z nie chemicznymi metodami ochrony roślin.

Partnerzy Farmera wpisali się w tematykę konferencji informując o innowacyjnych rozwiązaniach.

Krzysztof Zachaj z Agrosimexu prezentował praktyczne działania zwiększające opłacalność upraw. Żyzność i sprawność biologiczna gleby jest jednym z czynników determinujących wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny. Dlatego Zachaj poleca rolnikom preparaty Rosahumus i Delsol, a do nawożenia startowego - nawóz Microstar PZ.

Dr Błażej Chudziński z firmy ADOB prezentował nowe chelaty IDHA w skutecznej metodzie nawożenia. ADOB jest liderem na polskim rynku w sprzedaży nawozów dolistnych.

- ADOB jest firmą Polską i dlatego cieszę się, że rolnicy sięgają po nasze produkty, które mają uznaną markę - mówił Chudziński.

Kolejny polski partner Farmera, firma Intermag, producent nawozów dolistnych i biostymulatorów przedstawił swoje Agroinnowacje. Wiesław Ciecierski uczulał rolników na nawożenie fosforem, polecał GrowON i OPTYPlus.

Nie zabrakło innowacji technicznych. John Deere, za pośrednictwem Pawła Kamińskiego, przedstawił najnowsze osiągnięcia techniki na przykładzie sieczkarni samojezdnej.

Konferencje Farmera to nie tylko spotkania z rolnikami zajmującymi się produkcją roślinną. We Wrocławiu i Sielinku dr Marian Kamyczek udzielał porad producentom trzody, zaś w Starym Polu i Szepietowie, dr Marcin Gołębiewski „programował bydło na wysokie wydajności mleczne". Z oboma naukowcami i praktykami współpracuje magazyn Farmer, w którym można w każdym wydaniu przeczytać artykuły wspomnianych naukowców i praktyków.

- Misją Farmera jest m.in. przekazywanie wiedzy praktycznej i innowacyjnej, która będzie wykorzystywana w gospodarstwach, po to, żeby produkcja w nich podejmowana była optymalna - powiedział Radosław Iwański. - Mam nadzieję, że będziemy spotykali się na kolejnych seminariach i konferencjach organizowanych przez PTWP SA, wydawcę magazynu Farmer i portali farmer.pl i gieldarolna.pl - dodaje Iwański.