W konsekwencji wstępnego porozumienia z września 2018 roku, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód, w dniu 28 grudnia podpisana została finalna umowa w sprawie przejęcia przez amerykański koncern Cargill podmiotów działających w ramach Grupy Konspol.

"Twórca Konspolu - Kazimierz Pazgan wraz z rodziną, zdecydował o pozyskaniu dla firmy nowego właściciela, który zapewni firmie możliwości szybszego rozwoju na globalnym rynku, jednocześnie zachowując zbudowaną przez lata markę i zespół ludzi współtworzących Konspol" - napisano w komunikacie dla prasy. Firma istnieje od niemal 40 lat.

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, przedmiotem transakcji są wszystkie podmioty Grupy Konspol wraz z zapleczem produkcyjnym i portfolio produktowym. Oznacza to przejęcie zakładu produkcji pasz, pięciu kompleksów hodowlanych, ubojni oraz dwóch zakładów produkcyjnych. Od momentu zawarcia finalnej umowy Cargill będzie w pełnym zakresie kontynuował działalność Grupy Konspol, zapewniając ciągłość funkcjonowania firmy i jej marek - podkreślono w komunikacie.

"Cargill, jako nowy właściciel, oznacza dla Konspolu zmianę skali, ale będąc firmą rodzinną z podobnym podejściem do biznesu, gwarantuje zachowanie tożsamości i docenia wartość zespołu, który budowaliśmy przez lata" - skomentował transakcję założyciel Grupy Kazimierz Pazgan.

Zakłady produkcyjne Konspolu są zlokalizowane w Nowym Sączu i w Słupcy.

W ostatnich dwóch latach firma inwestowała w obszarach hodowli drobiu i produkcji wyrobów mięsnych. Dzięki temu dysponuje nowoczesną infrastrukturą w całym łańcuchu produkcji wyrobów drobiowych, od produkcji pasz, aż po finalne artykuły spożywcze m.in. typu convenience.

Wiele produktów jest eksportowanych.

- Znakomity zespół, silne marki produktowe i dotychczasowa dynamika rozwoju pokazują potencjał Konspolu - potwierdził prezes Cargill Global Poultry powiedział Chris Langholz. Dodał, że jest przekonany, iż Cargill pomoże jeszcze skuteczniej wykorzystywać te atuty, zwłaszcza na globalnym rynku.

Nowy właściciel - Cargill - jest globalnym liderem w sektorach: rolnictwa, produkcji żywności i przetwórstwa spożywczego. Firma prowadzi działalność od ponad 153 lat, pracując z klientami w ponad 125 krajach.

Jak poinformowano w komunikacie, "kapitał pochodzący z transakcji zwiększy możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw pozostających w rękach rodziny Pazganów". Wśród planów, najważniejsze są projekty w zakłady produkcyjne w Azji, między innymi realizowana już inwestycja w Indonezji.

Firmy nie ujawniły w wartości transakcji.

"Pazganowie chcą też być aktywnymi inwestorami na dynamicznie rozwijających się rynkach Europy Wschodniej. Obok działalności hodowlanej i produkcyjnej, rodzina dysponuje dużym doświadczeniem w branży budowlanej i nieruchomości. W niedalekiej przyszłości planuje duże projekty inwestycyjne również w tym obszarze" - napisano.