O pomoc z powodu dramatycznej sytuacji, będącej wynikiem zamknięcia ogrodu w związku z epidemia koronawirusa, poprosili właściciele prywatnego ogrodu zoologicznego. Błyskawicznie ruszyła zbiórka zainicjowana przez internautów-sympatyków placówki.

Jak czytamy na portalu PoddebiceNaszeMiasto.pl, po wprowadzeniu ograniczeń, związanych z koronawirusem, Zoo Safari nie może wpuszczać odwiedzających, co za tym idzie zarabiać na utrzymanie prawie 600 zwierząt i pracowników. Do zbiórki włączyło się ponad 1300 internautów oraz wielu przedsiębiorców z regionu łódzkiego.

W rozmowie z regionalnym portalem właściciele przyznają, że spodziewali się wyjątkowo korzystnego sezonu. Łagodna zima i wysokie temperatury sprawiły, że sezon rozpoczął się już w lutym. Gości nie brakowało, bo na zwiedzających czeka tam sporo atrakcji – białe lwy i tygrysy, psy dingo, pumy, wilki polarne, pantera chińska, żyrafy, foki, surykatki, strusie, alpaki, i szeregi innych mniej lub bardziej egzotycznych zwierząt z całego świata. W sumie 600 zwierząt 90 gatunków, pochodzących z 5 kontynentów. 26 kwietnia placówka planowała dużą imprezę plenerową - Bieg o Puchar Lwa Sahima. Dziś wiadomo już raczej, że się nie odbędzie.

Konieczność zamknięcia bram oznacza gigantyczne straty i trudności z utrzymaniem setek zwierząt. Dlatego właściciele zwierzyńca w Borysewie zaapelowali o pomoc. „Dotąd udawało nam się zapewniać należytą opiekę naszym podopiecznym, ale w związku globalną pandemią i totalnym chaosem gospodarczym nasze możliwości z dnia na dzień dramatycznie się kurczą” – napisali w opisie zbiórki, którą urządzili za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

I nie czekali długo na odzew, bo łącznie 80 tys. zł przekazało 1300 internautów, a prócz tego pomoc zadeklarowało kilka firm, w tym zakłady mięsne „Pamso” w Pabianicach, które maja zoo dostarczać nieodpłatnie mięso dla drapieżników i wytwórnia pasz z regionu, która wspomoże żywienie roślinożerców.

Zebrane pieniądze na długo nie wystarczą. Właściciele wierzą teraz jednak, że ze wsparciem ludzi dobrej woli krytyczny czas uda się jakoś przetrwać .