Puchary i tytuły otrzymało pięć firm: Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy, eksporter jabłek sandomierskich, firma Ankol z Chorzelowa k. Mielca (Podkarpackie) za eksport części zamiennych do samolotów i śmigłowców, Przedsiębiorstwo Gastronomiczno Przemysłowo-Handlowe "U Jędrusia" Andrzej Krupiński z Krakowa za eksport pierogów z mięsem, Przedsiębiorstwo Produkcyjne Infinity Group z Olsztyna za eksport ekskluzywnej odzieży z dzianin i Fiat Auto Poland z Bielska-Białej - eksporter samochodów osobowych i silników.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz gratulował nagrodzonym firmom i przypominał, że aktywność eksporterów jest szczególnie ważna do Polski. Dodał, że Senat nie ma w swoich obowiązkach promocji gospodarki, ale jako marszałek inicjuje spotkania i współpracę, które sprzyjają eksporterom i pozwalają polskim firmom nawiązywać zagraniczne kontakty. - Przy spotkaniach na poziomie regionalnym musieliśmy ograniczać część dotyczącą gospodarki, bo tak duże było na to zapotrzebowanie. Sądzę, że w tej kadencji nie będziemy tego naturalnego zapotrzebowania ograniczać - zaznaczył.

 Doradca ekonomiczny prezydenta prof. Jerzy Osiatyński przekazał przesłanie i list od Bronisława Komorowskiego do nagrodzonych firm oraz członków stowarzyszenia. Osiatyński zachęcał w swojej wypowiedzi do eksportu na Wschód - do Rosji. - Ofertę trzeba kierować do poszczególnych regionów, do ich gubernatorów, ministrów i lokalnych firm. Przy każdej wizycie w regionach spotykamy się z zainteresowaniem z ich strony - mówią nam, co chcieliby kupić, czym są zainteresowani, z jakich ulg podatkowych można skorzystać - mówił Osiatyński.

Podkreślał, że w Federacji Rosyjskiej jest w tej chwili "olbrzymie otwarcie i zainteresowanie współpracą" z Polską. - Spróbujcie to wykorzystać - mówił doradca ekonomiczny prezydenta.

Kolejna grupa przedsiębiorstw została wyróżniona medalami i tytułami "Wybitnego Eksportera". Otrzymały je w tym roku: Huta Szkła Gospodarczego z Grzybowa (Świętokrzyskie), firma SOKOŁÓW z Sokołowa (Mazowieckie), Spółdzielnia Mleczarska Lazur z Nowych Skalmierzyc (Wielkopolskie), Zakłady Mięsne "Dobrosławów" Henryk Amanowicz z Dobrosławowa k. Puław (Lubelskie), Zakłady Mięsne "Łmeat-Łuków" z Łukowa (Lubelskie), Staco Polska z Niepołomic k/Krakowa, Uzdrowisko Busko Zdrój (Świętokrzyskie).

Specjalne listy gratulacyjne, medale i tytuł "Wybitny Eksporter Roku 2011" otrzymał Bank Gospodarstwa Krajowego, a także marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Stowarzyszenie Eksporterów Polskich uhonorowało listem gratulacyjnym, medalem i tytułem "Lider Polskiego Eksportu Roku 2011" wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Podczas czwartkowego spotkania wręczono też nagrody ministra gospodarki dla najlepszego eksportera - I nagrodę ministra i statuetkę Grand Prix oraz 20 tys. zł otrzymała Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol" z Grajewa (Podlaskie) za eksport na bardzo trudne rynki zagraniczne i pełen udział w eksporcie rodzimych technologii, materiałów i surowców. Drugą nagrodę ministra otrzymała firma Mistral-Elast z Łodzi za dynamiczny rozwój eksportu w branży przędzalniczo-włókienniczej, a trzecią - Krośnieńskie Fabryki Mebli "Krofam" z Krosna (Podkarpackie) za dynamiczny rozwój eksportu w branży meblarskiej.

 Minister rolnictwa swój dyplom i puchar dla "Wybitnego Eksportera Roku 2011" w branży rolno-spożywczej przyznał firmie Mokate z siedzibą w Ustroniu (Śląskie).