- Chcę powiedzieć wyraźnie: rosyjskie embargo nie obejmowało do tej pory trzody chlewnej, czyli żywych zwierząt. Stwierdzenie prezydenta Putina, że Rosja pozwoli na eksport żywych zwierząt z niektórych zakładów oznacza rozszerzenie embarga i nie jest żadnym przejawem pozytywnym ze strony Rosji - powiedziała Fotyga w środę podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem dyplomacji Portugalii Luisem Amado.

- Przekazałam panu ministrowi swoje obawy. Mam nadzieję, że to nieporozumienie zostanie usunięte. Ja nadal liczę - po bardzo pozytywnym polskim sygnale zgłoszonym przez ambasadora - na odpowiedź ze strony Rosji - dodała.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował we wtorek do Polski, aby zwróciła uwagę na sygnał z Moskwy w sprawie dostaw polskiego mięsa. Jak powiedział, Rosja jest gotowa otworzyć rynek dla konkretnych zakładów z Polski, "by mogły dostarczać żywe bydło do rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu mięsnego".

Według rosyjskiego prezydenta, "jest to wystarczająco jasny sygnał, który świadczy o gotowości do współpracy i prowadzenia rozmów na ten temat".

Putin rozmawiał we wtorek z premierem Portugalii Jose Socratesem, któremu towarzyszył m.in. minister Amado. Portugalia 1 lipca przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Z powodu rosyjskiego embarga Polska zablokowała rozpoczęcie rozmów w sprawie nowego porozumienia między UE a Rosją.

Źródło: gazeta.pl