Nowy siedmioletni budżet UE na lata 2014-2020 według propozycji Komisji Europejskiej ma wynieść 972,2 mld euro. Komisja proponuje utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę rolną i spójności, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE. W obecnej siedmioletniej perspektywie na lata 2007-13 budżet UE wynosi 925 mld euro. Środki przeznaczone w przyszłym budżecie na politykę spójności mają wynieść według propozycji KE 376 mld euro, z czego Polska miałaby otrzymać około 80 mld euro.

- Radziłabym nie dzielić jeszcze skóry na niedźwiedziu - powiedziała we wtorek dziennikarzom Bieńkowska odnosząc się do propozycji dotyczących pieniędzy dla Polski. - To jest cały czas projekt. Przed nami naprawdę długa droga, trwająca trzy prezydencje, do końca 2012 r. Wtedy dopiero zobaczymy ten budżet w takiej wersji, jaką później dostaniemy - zaznaczyła.

Dodała, że na razie mamy do czynienia z ogólnymi liczbami, ponieważ nie wiadomo jeszcze, jakie one ostatecznie będą. - Jedno, co można chyba powiedzieć, to że te liczby (funduszy na politykę spójności dla Polski) nie powinny być mniejsze od tych, które mamy w obecnym budżecie - powiedziała minister. W budżecie na lata 2007-13 Bruksela przyznała Polsce 67 mld euro. Te pieniądze możemy wydawać do 2015 r.

- Bardzo ważne, by Polska przez te najbliższe pół roku nadała takie tempo tym negocjacjom, żeby rzeczywiście pod koniec 2012 r. wszystkie 27 krajów Unii uznało ten budżet za swój - powiedziała Bieńkowska. - To nasze zadanie - tak to tempo rozkręcić, by przez następne dwie prezydencje było ono podtrzymane - dodała.