PRZEGLĄD PRASY: Widać, że regiony coraz częściej dostrzegają szansę na rozwój właśnie poprzez turystykę – pisze Joanna Cabaj. To się z pewnością nasili w związku z Euro 2012 - powiedziała wczoraj na konferencji minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Obecnie realizowanych jest 2,8 tys. projektów turystycznych, na które pozyskaliśmy 900 mln zł ze środków unijnych. Dzięki nim odnowiono starówki i stylowe kamieniczki w wielu miastach, stworzono deptaki, galerie czy muzea.

Powstały ścieżki rowerowe, stadniny, przystanie jachtowe i średniowieczne drewniane grody. Dostosowano też gospodarstwa agroturystyczne do potrzeb turystów, rozwój lokali gastronomicznych serwujących specjały kuchni regionalnych, także szkolenia osób pracujących w branży.

Najwięcej projektów, bo aż 86 proc., opracowały samorządy terytorialne. Pozostałe realizują instytucje kultury, rolnicy, organizacje i przedsiębiorcy.

Środki na rozwój turystyki będą dostępne przede wszystkim w ramach regionalnych programów operacyjnych. Ale także z programu "Innowacyjna gospodarka" można liczyć na ok. 1,6 mld zł, które trafią m.in. na projekty promujące turystyczne walory Polski.

Zdaniem minister Gęsickiej szykuje się okres żniw dla polskiej turystyki. W 2011 r. bowiem będziemy mieli prezydencję w Unii, w 2012 - Euro, a być może i Expo. Chcemy, żeby odwiedzający nas goście mieli co oglądać i na co wydawać pieniądze, a pobyt kibiców na mistrzostwach nie ograniczał się tylko do zwiedzania stadionów - dodała minister.

Źródło: Rzeczpospolita