Gembicka, podczas drugiego dnia kongresu Forum Wizja Rozwoju odbywającego się w Gdyni, oceniła, że w rozmowach o rozwoju wsi bardzo ważne są kwestie związane z infrastrukturą.

- Kluczowe znaczenie dla obszarów wiejskich ma infrastruktura. W wielu miejscach wciąż są problemy z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, społeczną - remizami, świetlicami, czy tą związaną z dostępem do szerokopasmowego internetu. To się łączy - powiedziała.

Jak dodała, wiele osób ma obraz wsi, jako miejsca, które jest zacofane. - Rolnictwo i obszary wiejskie niesamowicie się rozwijają, rolnictwo jest tym sektorem, w którym bardzo dobrze widać wszystkie przemiany technologiczne, postęp technologiczny, na który musimy znaleźć pewną receptę - mówiła wiceminister.

Mówiąc o rozwoju technologicznym w rolnictwie Gembicka przypomniała, że ramach Polskiego Ładu powstanie systemu monitorowania upraw rolnych, który ma wspomagać rolników w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu. O technologie oparty będzie również program paszportyzacji polskiej żywności - dodała Gembicka i przypomniała, że jego celem będzie umożliwienie śledzenia drogi produktu rolnego od pola do stołu oraz walka z podrabianiem polskiej żywności.