Pożar miał miejsce 7 kwietnia około godziny 16. we wsi Żeleźnikowa Wielka, w gminie Nawojowa. W ogniu stanął drewniany budynek gospodarczy, a w nim maszyny rolnicze, drewno opałowe i deski. Płomienie zagroziły sąsiednim zabudowaniom – stodole i stajni ze zwierzętami – podaje Komenda Powiatowa PSP w Nowym Sączu.


Gospodarze usiłowali gasić ogień, ale płomienie błyskawicznie ogarnęły cały obiekt. Oboje małżonkowie doznali poparzeń. Pierwszej pomocy udzielili im przybyli na miejsce strażacy, a potem trafili do szpitala.


Z pożarem walczyło w 7 zastępów strażaków z PSP w Nowym Sączu oraz jednostek OSP z Nawojowej, Barcic i Starego Sącza. Po ponad dwóch godzinach zmagań sytuację udało się opanować. Potem jednak trzeba było rozebrać spaloną konstrukcję budynku i dokładnie przelać woda pogorzelisko. Wodę trzeba było dowozić specjalna cysterną. Pogorzelisko sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej.

Budynek gospodarczy spłonął doszczętnie razem z zawartością. Strat jeszcze nie oszacowano. Przyczyna pożaru nie jest znana.