Szef MGMiŻ pytany przez dziennik, czy po ostatnich opadach Polsce nadal grozi susza wskazał, że dzisiaj w wyniku opadów sytuacja hydrologiczna w wielu regionach kraju się poprawiła. "W efekcie w najbliższych tygodniach możemy mieć wręcz wezbrania i podtopienia, ale w sierpniu ponownie może wystąpić susza" - dodał.

- Ne ma zagrożenia w tym roku, by zabrakło wody pitnej. Choć do wszystkich kierujemy apel o oszczędzanie wody - odpowiedział Gróbarczyk na pytanie czy istnieje ryzyko, że zabraknie nam wody w kranie podkreślił:

Według Gróbarczyka musi zmienić się kultura wody użytkowej.

- Gospodarka wodna w ogródkach czy przy czyszczeniu, myciu aut musi być racjonalna - powiedział gazecie.

Podkreślił, że od nas zależy poziom wody.

- Są miejsca w Polsce, gdzie od lat brakuje wody, przykładem są Skierniewice, gdzie tamtejsze źródła wysychają - zaznaczył.

Minister wskazał "Naszemu Dziennikowi", że poziom w Wiśle na bulwarach wiślanych w Warszawie wynosi około 90 cm, a w tym roku był on już poniżej 40 cm.

- Poprawę tego stanu przyniosły ostatnie opady deszczu. Po kilku tygodniach suszy poziom wody w Wiśle może jednak spaść - wyjaśnił.

Dodał, że dlatego "bezwzględnie potrzeba jest" budowa zbiorników retencyjnych i stopni na Wiśle.

Jak powiedział gazecie, w ramach podjętego programu budowy retencji w ciągu 7 lat mają być zrealizowane 94 inwestycje na ponad 10 mln zł. Dodał, że budowa stopni na Wiśle, opracowana w ramach rozwoju programu retencjonowania wody, wpisuje się też w rozwój żeglugi na Wiśle.

- Mamy już zgodę na budowę stopnia wodnego w Siarzewie, obecnie jesteśmy na etapie projektowym - zaznaczył.

Minister pytany przez "Nasz Dziennik" czy jest szansa, że budowa stopnia w Siarzewie ruszy w 2023 r. wskazał, że ma nadzieję, że uda się znacznie wcześniej rozpocząć budowę.

- Specustawa suszowa znajdująca się w negocjacjach ma na celu przyspieszenie wszelkich inwestycji projektowych, pozwoleniowych i finansowych, budowanie konsorcjów i zaangażowanie środków samorządowych do inwestycji niezwykle istotnych lokalnie - powiedział.

W rozmowie z dziennikiem przypomniał też, że docelowo ma powstać 7 stopni.

- Koncepcję całego projektu kaskady w połączeniu z budową drogi wodnej E40 zaprezentujemy latem w konfiguracji z odcinkami żeglownymi - wyjaśnił.

Dodał, że "proces koncepcyjny trochę się wydłużył z uwagi na pandemię".