Jak wynika z oficjalnego komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Grupy Azoty, zdarza się ostatnio, że kontrahenci firmy otrzymują błędne informacje o zmianie numeru konta bankowego lub fałszywe faktury. Oszuści chcą w ten sposób wyłudzić nienależne płatności.


„Atakujący uwiarygadniają się podszywając się pod pracowników Grupy Azoty, z którymi dotychczas była prowadzona korespondencja elektroniczna. W tym celu wysyłają maile z adresów domen podobnych do zarejestrowanej przez Grupę Azoty, co oznacza, że w adresie nadawcy zamiast „@grupaazoty.com” może być np. „@grupaazotys.com” – czytamy w wyjaśnieniu.


Grupa Azoty apeluje do kontrahentów o ostrożność i dodatkową weryfikację wiadomości, pochodzących od pracowników Grupy Azoty oraz zwracanie uwagi na poprawność i wszelkie niepokojące odstępstwa, np. prawidłowość numeru konta bankowego, czy wygląd dokumentów przesyłanych w załącznikach poczty elektronicznej.


„W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z odpowiednią jednostką biznesową w celu potwierdzenia prawdziwości maila.” – sugeruje nasz największy producent nawozów.