Postawieniem łącznie 311 zarzutów parze podejrzanych zakończyło śledztwo, które policjanci z Komendy Powiatowej w Płońsku wszczęli po zawiadomieniu od jednego z lekarzy weterynarii, pracujących na terenie powiatu. Akt oskarżenia przesłano już do sądu.

Zarzuty postawiono 65-letniemu mieszkańcowi gminy Baboszewo oraz jego 63-letniej żonie dotyczą łamania ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Małżeństwo trudniło się skupem i sprzedażą zwierząt hodowlanych. Dochodzenie wykazało, że w 2020 i 2021 roku przedsiębiorca nie wywiązywał się z obowiązku informowania lekarza weterynarii o każdym planowanym przewozie zwierząt, natomiast kobieta umożliwiała przeładunek zwierząt na terenie swojej firmy, w miejscu nie spełniającym wymogów weterynaryjnych.

"Żmudna praca funkcjonariuszy, skrupulatne gromadzenie i analiza materiałów pozwoliły na postawienie 65-letniemu mężczyźnie aż 263 zarzutów, a jego 63-letniej żonie - 48 zarzutów." - czytamy w policyjnym komunikacie.

Akt został już skierowany do płońskiego sądu. Małżonkom grożą wysokie grzywny, a nawet rok pozbawienia wolności.