Jak podało IMGW, na zachodnim Mazowszu burzy towarzyszą opady o natężeniu do 10-15 mm/h. Największe burze prognozowane są w linii od województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego po łódzkie. Na tych terenach są obecnie wysokie temperatury.

Polska obecnie znajduje się w sferze skrajnie różnych frontów atmosferycznych. Nad wybrzeżem i północno-zachodnią częścią kraju dominuje strefa chłodu - niebo jest zachmurzone i prognozowane są opady jednostajnego deszczu, które mogą nocą przejść w deszcz ze śniegiem, a nawet w śnieg.

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla Mazowsza, Warmii i Mazur, Podlasia, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Oprócz tego dla południowej części Podkarpacia wydano alert przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.