W synoptycznej prognozie na rozpoczęty właśnie tydzień IMGW-PIB wyjaśnia, że do wtorku pogodę w Polsce kształtował będzie układ niskiego ciśnienia znad Białorusi i Rosji sprowadzający do kraju wilgotne i chłodne powietrze z północy.

W poniedziałek i we wtorek będzie duże zachmurzenie. Na przejaśnienia można liczyć na północy kraju, a we wtorek również na zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie 12-16 stopni. Niższa (ok. 10 stopni) będzie na terenach podgórskich i na krańcach wschodnich. W nocy termometry pokazywać będą około 5-9 stopni, przy czym więcej (10-12) nad morzem.

"Występować będą przelotne opady deszczu, a w poniedziałek również lokalne burze. Na Podbeskidziu i w rejonie Podhala opady deszczu okresami umiarkowane lub silne. Wysoko w górach prognozowane są opady śniegu, a w połączeniu z silnym wiatrem zamiecie i zawieje śnieżne" - prognozuje Instytut.

Od środy od zachodu postępować będą rozpogodzenia. "Temperatura maksymalna od 14 stopni C do 17 stopni C nad morzem oraz w obszarach podgórskich do 19 stopni C w Wielkopolsce i na Śląsku. Temperatura w nocy od 6 stopni C na terenach podgórskich do 11 st. C nad Zatoką Gdańską. Wiatr słaby i umiarkowany, na pogórzach porywisty, południowo-zachodni" - podaje IMGW.

"W czwartek i piątek zachmurzenie umiarkowane, w czwartek przejściowo wzrost zachmurzenia i miejscami, głównie na południu, słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 17 stopni C do 21 stopni C, nieco chłodniej nad morzem od 15 stopni C do 17 stopni C. W nocy temperatura minimalna od 6 stopni C, 7 stopni C na terenach podgórskich do 11 stopni C, 13 stopni C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem chwilami dość silny, zachodni skręcający na kierunki południowe, nad morzem w porywach do 55 km/h" - prognozują synoptycy.

Od soboty na północnym zachodzie narastać będzie zachmurzenie i może przelotnie padać deszcz. "Temperatura maksymalna od 16 stopni C do 18 stopni C na północy i w rejonach podgórskich i 18 stopni C do 20 stopni C, na przeważającym obszarze. W nocy temperatura minimalna od 7 stopni C do 11 stopni C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni" - czytamy w prognozie.

"W niedzielę pochmurno z lokalnymi przejaśnieniami. Opady deszczu w całym kraju, najsilniejsze na północy. Temperatura maksymalna od 13 stopni C nad morzem do 18 stopni C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem wzmagający się do dość silnego, porywisty, południowo-zachodni i zachodni" - przewiduje IMGW.