Alert drugiego stopnia obowiązują w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, a pierwszego w woj. łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, kujawsko-pomorskim oraz w kilku powiatach wschodniej części woj. wielkopolskiego.

Na terenach, gdzie obowiązuje alert drugiego stopnia, prognozuje się burze z opadami deszczu do 30 mm, a lokalnie nawet do 50 mm oraz z wiatrem w porywach do 90 km/h. Ponadto miejscami może także spaść grad. Prawdopodobieństwo podawanych prognoz sięga 80 proc.

W województwach objętych ostrzeżeniem pierwszego stopnia IMGW prognozuje z kolei wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz z porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może tam pojawić się grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.