Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek pogodę nad Polską będzie kształtował wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi.

-Po ustąpieniu porannych mgieł, na większym obszarze kraju zachmurzenie miejscami będzie umiarkowane i duże. Przelotne, słabe opady śniegu do 1-2 cm, spodziewane są na północy i południowym wschodzie. Na Wybrzeżu może spaść deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju będą utrzymywały się temperatury ujemnie. W najcieplejszym momencie poniedziałku prognozowane są temperatury od minus 5 stopni Celsjusza w okolicach Przemyśla, około minus 1 w centrum i na północnym wschodzie, do około zera na zachodzie i plus 3 stopni nad morzem - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

 

Pogoda na wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek przewidywane jest zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu na wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze powinno się rozpogodzić, ale w wielu miejscach mogą pojawić się marznące mgły. Najchłodniej - około minus 10 stopni Celsjusza - będzie w pasie od Górnego Śląska przez Małopolskę, woj. świętokrzyskie po lubelskie oraz w miejscach rozpogodzeń na Pomorzu. Najcieplej w nocy będzie nad samym morzem - od minus jednego do zera na Helu. W centrum prognozowane jest około minus 5 stopni, na północnym wschodzie minus 3 - minus 4 stopnie. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie temperatura może spaść do minus 22 stopni. Zimno będzie także w obszarach podgórskich Sudetów, gdzie temperatura minimalna może wynieść minus 15 stopni. Wiatr słaby, na wschodzie północno - zachodni, na pozostałym obszarze zmienny.