Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu IMGW wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

Ostrzeżenie obejmuje "zlewnie dopływów Warty, dolnej Odry, zlewnie Iny oraz Płoni - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie" i obowiązuje w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek - przekazał IMGW.

Komunikat wydano w związku z przewidywanymi na poniedziałek i wtorek obfitymi opadami deszczu i burzami.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - napisano w ostrzeżeniu.

"Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich" - przekazano w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk hydrolodzy ocenili na 75 procent.