Szakiewicz został doceniony za uruchomienie sieci mlekomatów - automatów sprzedających mleko. Ma 25 lat, prowadzi gospodarstwo rolne od 2005 roku. W piątek odebrał nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

- Dzięki mlekomatom mieszkańcy miast mogą kupić ode mnie świeże, nieprzetworzone mleko prosto od krowy, z którego można zrobić twaróg, masło czy śmietanę. Mam trzy mlekomaty w Elblągu i jeden w Braniewie - powiedział.

- Zainteresowanie mlekiem z moich mlekomatów jest coraz większe, ludzie przekazują sobie informację o tych urządzeniach, inwestuję też w reklamę. Przeciętnie w ciągu miesiąca klienci kupują w ten sposób ok 4 tys. litrów mleka - dodał.

Rolnik gospodaruje na blisko 60 własnych hektarach, 40 ha dzierżawi. Gospodarstwo przejął po rodzicach. Od lat korzysta ze środków unijnych.

- Pierwsze środki z UE jakie uzyskałem to była premia dla młodego rolnika - 50 tys. zł. W 2009 roku z pozyskanych środków przeprowadziłem rozbudowę i modernizację obory - powiedział.

Według Szakiewicza rolnik to zawód z perspektywą, można czerpać z jego uprawiania przyjemność, choć coraz więcej czasu trzeba spędzać przy biurku z dokumentami. Innowacyjny Młody Rolnik jest kawalerem, lubi sport i podróże, choć - jak twierdzi - ostatnio podróżuje głównie między urzędami.

Konkurs "Innowacyjny Młody Rolnik" jest kierowany do rolników do 40. roku życia, którzy korzystając z funduszy europejskich, zrealizowali w swoim gospodarstwie (o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha) inwestycję poprawiającą konkurencyjność. Rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez Związek Młodzieży Wiejskiej, odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery.