Wystąpienie choroby w gospodarstwach stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Ognisko ptasiej grypy ujawniono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 192 ptaków: 160 kur, 20 kaczek, 4 perlice, 4 przepiórki i 4 papugi. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kopienica w gminie Zbrosławice, powiat tarnogórski, woj. śląskie.

Kolejne ognisko wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 224 indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Murzynowo w gminie Skwierzyna, powiat międzyrzecki, woj. lubuskie.

Grypę ptaków stwierdzono także w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 31 110 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Chlewo w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.

Poprzednie sześć ognisk, które wystąpiły w naszym kraju w okresie jesiennym (od listopada) miały miejsce w woj. mazowieckim, w powiecie siedleckim oraz w woj. lubuskim. Choroba dotknęła indyki, gęsi, kury brojlery i kaczki. W sumie do likwidacji jest ponad 600 tys. ptaków. ( w tym ok. 130 tys. indyków). W tym roku w Polsce odnotowano 348 ognisk, w okresie wiosenno-letnim 339 ognisk - ostatnie wystąpiło 9 sierpnia br.