PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ipsos: PiS wygrało wybory na wsi, Koalicja Obywatelska - w większych ośrodkach

Ipsos: PiS wygrało wybory na wsi, Koalicja Obywatelska - w większych ośrodkach

Autor: PAP

Dodano: 22-10-2018 10:41

Tagi:

PiS odnotowało najwyższe poparcie wśród mieszkańców wsi i małych miast; z kolei Koalicja Obywatelska dominuje w największych ośrodkach - wynika z sondażu exit poll zrealizowanego przez Ipsos.



W niedzielnych wyborach samorządowych na PiS najwięcej wyborców głosowało na wsiach - 39,3 proc. PiS przeważa też w miastach do 50 tys. mieszkańców - mogło tu liczyć na poparcie 30,4 proc. wyborców, a druga z kolei Koalicja Obywatelska - 23,9 proc.

Koalicja Obywatelska wygrała natomiast wybory w większych miastach: w zależności od wielkości ośrodka głosowało na nią od 23,9 proc. (w miastach do 50 tys. mieszkańców) do 46 proc. (w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

Na wsiach drugą lokatę zdobyło PSL z wynikiem 23,7 proc., a Koalicja Obywatelska była trzecia z wynikiem 13,5 proc.

Koalicja Obywatelska dominuje wśród posiadaczy wyższego wykształcenia. Na komitet Platformy i Nowoczesnej zagłosowało 33,4 proc. osób, które zadeklarowały, że posiadają licencjat lub wykształcenie wyższe. Na 23,1 proc. poparcia w tej grupie mógł z kolei liczyć PiS, a na trzecim miejscu znalazło się PSL z wynikiem 14,5 proc.

Z kolei osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym częściej oddawały swój głos na PiS. Partia rządząca uzyskała w tej grupie poparcie 44,9 wyborców, na ludowców zagłosowało 16,9 proc., a na Koalicję Obywatelską 13,5 proc.

PiS cieszy się wysokim poparciem także wśród posiadaczy wykształcenia zasadniczego zawodowego (43,6 proc.). Na kolejnych lokatach w tej grupie znalazły się: PSL - 19,9 proc. i Koalicja Obywatelska - 15,4 proc.

Elektorat PiS przeważa także w grupie z wykształceniem średnim i pomaturalnym. Ugrupowanie rządzące zdobyło tu 33,4 proc. poparcia. Na dalszych pozycjach uplasowały się: Koalicja Obywatelska - 22,8 proc. oraz PSL - 16,9 proc.

PiS ma ponadto wysokie notowania wśród rolników (42,8 proc. przy 31,8 proc. poparcia w tej grupie dla PSL i 8,5 dla Koalicji Obywatelskiej), emerytów i rencistów (41,9 proc. przy 25,6 proc. dla Koalicji Obywatelskiej i 13,6 proc. dla PSL) oraz robotników (38,8 proc. przy 18,2 proc. dla ludowców i 15,8 dla Koalicji Obywatelskiej).

Koalicja Obywatelska najwyższe poparcie uzyskała m.in. wśród właścicieli i współwłaścicieli firm (36,7 proc. przy 22,7 proc. dla PiS i 14,4 proc. dla PSL) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (35,8 proc. wobec 20,8 proc. dla PiS i 13,6 proc. dla PSL).



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

  • Józef 2018-10-23 09:15:05
    W gminach wiejskich od lat wygrywają wybory ci sami wójtowie,burmistrzowie radni. Więc gdy startują nowe osoby, sąsiedzi namaszczeni przez PIS to zdobędą troszkę głosów. Sąsiedzi i głosujący na nich mają tyle wspólnego z PIS co zeszłoroczny śnieg.
  • AR 2018-10-22 21:15:29
    Ludzie co wam PiS dał ?, że tak na nich głosujecie.
    • Gutek 2018-10-23 07:28:05
      On im teraz "co dał" to po wyborach zabierze z nawiązką tylko oni jeszcze o tym nie wiedzą.A może i dobrze że nie wiedzą.
  • Acyfik 2018-10-22 20:39:02
    Te wszystkie komentarze są tak durne jak ludzie co poszli głosować w wyborach. Czy nie wiecie że nie ważne na kogo głosujesz, i tak pozostanie po staremu. Oni wszyscy różnią się tylko w drobnych sprawach a w najważniejszych wyznają ta sama wartość, czym jest wyzysk tepego miejskiego i wiejskiego bydła.
    • jacek 2018-10-23 07:24:30
      A czy Ty wiesz, że siedząc w domu też głosujesz? Tylko, że (...)...
  • JKC 2018-10-22 20:04:46
    Na wsi nie wielu już zawodowych rolników. Większość mieszkańców wsi pracuje po za rolnictwem i to jest wiejski elektorat pis.
  • PAULINA 2018-10-22 14:14:53
    Pis pisem... wygrał bo na to zapracował,ale jaki nieudacznik poszedł głosować na psl? czy wyście rozum postradali czy nigdy nie mieli?
    • Biała 2018-10-22 14:50:16
      PiS partia antyrolnicza która wspiera tych którzy w życiu nie przepracował godziny. TO JEST GŁÓWNY ELEKTORAT PIS JA NIE ZAMIERZAM TOLEROWAĆ ROZDAWANIA NASZYCH PIENIĘDZY. JEŻELI STRZELA SIĘ ÓSEMKĘ TRZEBA ZAPRACOWAĆ TAK JAK INNI KTÓRZY MAJÀ TULKO JEDNO!!!!!!!
    • teofil 2018-10-22 15:06:28
      Jeśli masz tyle złego do powiedzenia o nieudacznikach z PSL to pewnie głównie dlatego,że nie masz nic dobrego do powiedzenia o sobie.
      • PAULINA 2018-10-23 07:35:29
        Mam kasę na wszystkie zachcianki z górnej półki,mam rodzinę,zdrowie też na razie. Sprzedajna partyjka powinna na gnoju leżeć,ale ktoś bez mózgu na nich zagłosował........
      • lubuszanka 2018-10-23 10:10:08
        Może trochę skromności chociaż skromność to raczej nie domena pisu więc jaki elektorat takie w-pisy .
    • Anna 2018-10-23 07:52:56
      PiS na to zapracowal, mam odmienne zdanie bo co zrobił dla nas rolników, wprowadził ustawę aby każdy z nas mógł zadecydować za ile sprzeda dany produkt wyprodukowany przez nas,,, Nie, pośrednicy jak zarabiali tak zarabiają, a my jedynie koszty ponosimy, dobrze że mamy głowę na karku, i liczy by przetrwać ten rok, oby przyszły był lepszy,,,