Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach przygotował zestawienie wartości klimatycznego bilansu wodnego. Okazuje się, że największe niedobory nadal występują w zachodnich regionach kraju.

- Najniższe wartości w dalszym ciągu występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej od -240 do -269 mm. Duży deficyt wody od –200 do -239 mm notowany jest na terenie Nizin Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -170 do – 199 mm. We wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od -100 do -159 mm z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław, gdzie deficyt ten wynosi od -160 do -179 mm – podał IUNG.

Susza występuje w takich województwach jak: wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, łódzkie oraz pomorskie.

- Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych – oszacował Instytut.

W jakich uprawach jest problem?

Po pierwsze w ziemniaku, gdzie obecnie trwają wykopki. Suszę notowano w czternastu województwach w 1700 gminach tj. w 68,6 proc. gmin Polski, na powierzchni 49,09 proc. gruntów ornych.

Po drugie w rzepaku - w czternastu województwach w 1407 gminach tj. w 56,78 proc. gmin kraju obejmując 26,93 proc. gruntów ornych.

Po trzecie w buraku cukrowym. Suszę notowano w dwunastu województwach, w 1038 gminach tj. w 41,89 proc. gmin kraju na powierzchni 23,01 proc. gruntów ornych.

Warto zaznaczyć, że pierwsze dwie dekady września były bardzo ciepłe. Na terenie południowo-zachodniej części Polski średnie temperatury sięgały od 18 do 20ᵒC.

Co z opadami? - W pierwszej dekadzie września największe terytorium z bardzo niskim suszopadami poniżej 10 mm a miejscami nawet mniejszymi od 5 mm notowano na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Wielkopolskiej. W mniejszym stopniu tak niskie opady notowano na wschodzie Polski. Natomiast największe opady od 20 do ponad 50 mm zanotowano na terenie Wyżyny Małopolskiej, w Beskidzie Śląskim oraz w północno-wschodniej Polsce. Na przeważającym obszarze Polski notowano niskie opady od 10 do 20 mm. Druga dekada września była jeszcze bardziej sucha. W Polsce północnej opady były bardzo małe od 5 do 10 mm a miejscami były nawet mniejsze. W południowej części kraju też nie były duże od 10 do 25 mm – poinformował IUNG.

Jak sytuacja wygląda w Waszym regionie? Siew w popiół, czy może po ostatnich opadach deszczu sytuacja się poprawiła.