W tym roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej obchodzi 25-lecie. Na czwartkowej konferencji prasowej Redaktor Naczelny RCKL Piotr Kędziorek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski oraz juror konkursów fonograficznych i Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" Magdalena Tejchma ogłosili wyniki konkursów organizowanych przez RCKL.

W jury konkursu Folkowy Fonogram Roku 2018 zasiadali Lopa Kotari, Simon Broughton, Tomasz Janas, Jan Pospieszalski i Kuba Borysiak. Pierwsze miejsce przynali oni formacji Janusz Prusinowski Kompania za album "Po śladach". Drugie zajął album "Joy!Guru" indyjskiego gitarzysty Debashisha Bhattacharya'e, perkusisty Huberta Zemlera i kontrabasisty Wojciecha Traczyka. Płyta "Bramy Nieba" nagrana przez Vocal Varshe feat. Jacaszek zajęła trzeciá pozycję.

Janusz Prusinowski powiedział, że nagroda to dla niego komunikat, że "to co robimy (...) od prawie 30 lat, to obsiewanie i cała praca agralana, aby ta muzyka od nowa żyła, rosła, krążyła, była językiem używanym, a nie wymarłym, że to się tutaj kumuluje poprzez tą wygraną oraz przez 10-lecie festiwalu Wszystkie Mazurki Świata". Prusinowski jest jego organizatorem.

Na czwartkowej konferencji prasowej ogłoszono też laureatów konkursu Fonogram Źródeł 2018. Jury w składzie: dr Weronika Grozdew-Kołacińska, prof. Piotr Dahlig, Anna Szotkowska, Maria Baliszewska oraz Magdalena Tejchma przyznało nagrodę specjalną Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu i Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za publikację "Sobiescy - zachowane w dźwiękach". Laureatów doceniono "za bezcenne wydawnictwo zawierające jedne z najstarszych nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, uzupełnione syntetycznymi artykułami z historii badań Jadwigi i Mariana Sobieskich".

Pierwszą nagrodę otrzymało Towarzystwo dla Natury i Człowieka za publikację "Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy". Wydawnictwo to doceniono "za znakomitą panoramę dźwiękową regionu wzbogaconą wyczerpującymi biografiami wykonawców".

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk został wyróżnione drugą nagrodą za płytę "Barwy nadpopradzkiej nuty. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki górali nadpopradzkich ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN" . Znalazły się na niej nagrania archiwalne zrealizowane podczas Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w listopadzie 1952 r. Na płycie zaprezentowano "rzadko obecny w dyskografii polskiego folkloru region Czarnych Górali".

Ex aequo drugą nagrodę otrzymała Fundacja Muzyka Odnaleziona za płytę "Pięciu od Bogusza" - tytułowych pięciu to uczniowie legendarnego skrzypka Radomszczyzny Jana Bogusza: Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Józef Papis, Józef Zaraś i Stanisław Zieja. Na płycie są ich nagrania.

Trzecie miejsce zajął Szamotulski Ośrodek Kultury za płytę "Romuald Jędraszak - portret dudziarza wielkopolskiego" za - jak podkreślono w uzasadnieniu - "wyczerpującą dokumentację działalności muzyka i nauczyciela". Oraz ex aequo Gminne Centrum Kultury im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi za płytę "La la gąski na gałązki - muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny". Wydawnictwo płytowe doceniono "za ciekawe przybliżenie folkloru dziecięcego".

Wyróżnienia otrzymały Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie za album "Cassubia Incognita Novum", Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowemu "Na Groniach" za płytę "Gajdy z bliska - technika i repertuar", Miejski Domowi Kultury w Kolbuszowej za publikację "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej, cz. IV Jurek Wrona z kapelą" oraz za "Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki" i Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia za płytę "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz.II".

Podczas 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2019 odbędą się przesłuchania finalistów Konkursu Muzyki Folkowej. Do finału zakwalfikowali się: Karuzela, Krzikopa, Kwartet Galicyjski, Projekt Swada, Torban, Etnos Ensemble, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, Lumpeks, Pieśni Piękne, Trimagine, ugla.

Konkurs Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz dwa konkursy płytowe - Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł są częścią Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Festiwal potrwa od 16 do 19 maja.