Zgodnie z dożynkową tradycją w trakcie dziękczynnego nabożeństwa rolnicy złożyli na ołtarzu dary. Wśród nich był również kosz pełen owoców i chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych plonów przygotowany przez samorząd rolniczy oraz kielich mszalny ufundowany przez zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. W uroczystej sumie oprócz KRIR brały udział również poczty sztandarowe z izb rolniczych, których przedstawiciele uczestniczyli w II pielgrzymce samorządu rolniczego na Jasną Górę.

W pierwszą niedzielę września już od 27 lat przybywają do Częstochowy rolnicy z całej Polski by podziękować za zbiory i prosić o błogosławieństwo na kolejne żniwa. Jak podkreśla ojciec Roman Majewski, przeor Jasnej Góry dożynki, radosne wrześniowe święto w Sanktuarium Narodu są bowiem doskonała okazja , aby wspólnie i z dumą pokazać oblicze polskiej ziemi, gdzie okruszyny chleba z czcią zbierane są nadal jako dar Boży. Rolnicy na ten dzień przynoszą wieńce żniwne, kwiaty, chleb i miód oraz owoce i warzywa, które dzięki talentowi i mozolnej pracy rąk wyrażają to, co w polskich zagrodach jest ciągle najważniejsze.

W tym roku w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze połączonych z II Pielgrzymką Izb Rolniczych uczestniczyło około 40 tysięcy wiernych. W obchodach Święta Dziękczynienia za Plony , które w tym roku przebiegało pod hasłem ,,Do Matki Życia'' brał udział także Prezydent RP Lech Kaczyński wraz małżonką Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, szefowie agencji rządowych, parlamentarzyści i samorządowcy oraz przedstawiciele izb rolniczych na czele z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych .

Uroczystą dziękczynną sumę podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur. W uroczystej mszy świętej uczestniczył także biskup Jan Styrna , krajowy duszpasterz rolników, a także ksiądz Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników .

Dozynki Jasnogorskie I.jpg

Dozynki Jasnogorskie IX.jpg

Dozynki Jasnogorskie VI.jpg

Dozynki Jasnogorskie VIII.jpg

Dozynki Jasnogorskie XI.jpg

Dozynki Jasnogorskie XIII.jpg

Dozynki Jasnogorskie XVII.jpg

Dozynki Jasnogorskie XX.jpg

Dozynki Jasnogorskie XXIII.jpg

Dozynki Jasnogorskie XXV.jpg

 

 

 

Źródło: farmer.pl