Zgodnie z dożynkową tradycją w trakcie dziękczynnego nabożeństwa rolnicy złożyli na ołtarzu dary. Wśród nich był również kosz pełen owoców i chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych plonów przygotowany przez samorząd rolniczy oraz kielich mszalny ufundowany przez zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. W uroczystej sumie oprócz KRIR brały udział również poczty sztandarowe z izb rolniczych, których przedstawiciele uczestniczyli w II pielgrzymce samorządu rolniczego na Jasną Górę.
W pierwszą niedzielę września już od 27 lat przybywają do Częstochowy rolnicy z całej Polski by podziękować za zbiory i prosić o błogosławieństwo na kolejne żniwa. Jak podkreśla ojciec Roman Majewski, przeor Jasnej Góry dożynki, radosne wrześniowe święto w Sanktuarium Narodu są bowiem doskonała okazja , aby wspólnie i z dumą pokazać oblicze polskiej ziemi, gdzie okruszyny chleba z czcią zbierane są nadal jako dar Boży. Rolnicy na ten dzień przynoszą wieńce żniwne, kwiaty, chleb i miód oraz owoce i warzywa, które dzięki talentowi i mozolnej pracy rąk wyrażają to, co w polskich zagrodach jest ciągle najważniejsze.
W tym roku w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze połączonych z II Pielgrzymką Izb Rolniczych uczestniczyło około 40 tysięcy wiernych. W obchodach Święta Dziękczynienia za Plony , które w tym roku przebiegało pod hasłem ,,Do Matki Życia'' brał udział także Prezydent RP Lech Kaczyński wraz małżonką Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, szefowie agencji rządowych, parlamentarzyści i samorządowcy oraz przedstawiciele izb rolniczych na czele z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych .
Uroczystą dziękczynną sumę podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur. W uroczystej mszy świętej uczestniczył także biskup Jan Styrna , krajowy duszpasterz rolników, a także ksiądz Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników .
Źródło: farmer.pl
Komentarze