Do rąk czytelników trafiła niedawno ta druga pozycja.

- „30-lecie rejestracji NSZZ RI Solidarność 1981-2011. Kalendarium Związku" rozszerza materiał zawarty w poprzedniej książce „Solidarność Rolników 1980-1989" – mówi Andrzej W. Kaczorowski, autor.

Książka stanowi zbiór informacji o najważniejszych wydarzeniach z dziejów rolniczej „Solidarności”. Mamy tu więc przypomnienie okresu walki o zarejestrowanie związku, stan wojenny i zdelegalizowanie, reaktywowanie i ponowną rejestrację, wreszcie działalność w latach ostatnich. Znajdziemy też informacje o liderach, wywierających wpływ na związek. Książka zawiera wiele interesujących, dotąd niepublikowanych zdjęć. Ma nowoczesną formułę graficzną, chwalą ją znawcy edytorstwa.

- Co paradoksalne, nowsze rzeczy sprawiały więcej trudności, bo nie przechowano dokumentacji - mówi Andrzej W. Kaczorowski. – Stąd możliwe są pewne luki czy niedokładności, więc liczę na czytelników.

Warto poczytać to kalendarium – i jako podręcznik historii, i jako wskazówki, jak postępować dziś, żeby uniknąć błędów z przeszłości.

Bardzo interesujący w tym kontekście może być chociażby wpis pod datą 4 sierpnia 1981: W odpowiedzi na wystąpienie telewizyjne wicepremiera Mieczysława Rakowskiego, który odpowiedzialnością za kryzys żywnościowy obciążył rolników i powstanie NSZZ RI „Solidarność”, władze Związku oświadczyły, że kryzys ten jest wynikiem wieloletniej antychłopskiej i antyrobotniczej polityki: „Również dzisiaj nikt nas nie pyta o zdanie, jak uniknąć całkowitej klęski".