W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Podczas konferencji szef MSWiA i jego zastępca zostali m.in. zapytani o to, jakie działania rząd zamierza podjąć, żeby zachęcić uchodźców z Ukrainy, by wybierali na miejsce pobytu mniejsze miejscowości. - Będziemy przekonywać cierpliwie, że pomoc, jaką uzyskają w mniejszych miejscowościach będzie bardzo dobra, na wysokim poziomie - podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

- W znaczącej części uchodźcy nie znają jeszcze polskich realiów. Część jedzie do swoich znajomych, do swoich rodzin, do ludzi, którzy przed wojną legalnie działali w naszym kraju. Często są to osoby w większych miastach. Natomiast przekonujemy i z całą pewnością doprowadzimy do sytuacji, że ten ciężar liczby uchodźców na terenie konkretnych miejscowości będzie w miarę możliwości równolegle rozłożony, bo wszystkie województwa, wszystkie samorządy w całej Polsce już realnie udzielają pomocy, albo deklarują taką możliwość - tłumaczył Mariusz Kamiński.

- Będziemy mieli też wsparcie dyplomatów ukraińskich, którzy będą też wszelkie obawy rozwiewali, jeżeli takie się pojawią - dodał.

Z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik dodał: - Zapewniam, że w mniejszych miejscowościach też jest praca. Polskie rolnictwo potrzebuje dużo siły roboczej. Jestem przekonany, że ten proces będzie przebiegał płynnie.