Andrzej Gantner przyznaje, że wielką szansą eksportową dla polskich producentów są produkty przetworzone, w przypadku których znikają prawie wszystkie bariery handlowe.

- Kanada to rynek bogaty, który ma sporą Polonię. Szansą jest również uznanie przez Kanadę oznaczeń dotyczących żywności tradycyjnej, regionalnej. Co prawda mamy tylko 36 zarejestrowanych produktów, co w stosunku ponad 250 posiadanych przez Włochów, nie jest ilością zbyt imponującą. Jednak przy zwiększeniu produkcji jest to szansa na rozwój tego segmentu eksportu - dodaje.

Dyrektor PFPŻ jest zdania, że na przeszkodzie w eksporcie do Kanady nie stoją także koszty transportu.

- To nie są aż tak duże koszty. Jeżeli wysyłamy żywność do Chin to równie dobrze możemy wysłać do Kanady. Oczywiście, nie dotyczy to każdego rodzaju żywności, ale mówimy o produktach przetworzonych, które najłatwiej wysłać. Nie obawiałbym się też, że zaleje nas żywność przetworzona z Kanady. Każdej zmiany można się bać, ale też upatrywać w niej szansę. Jeśli Unia Europejska nie będzie wchodziła w obszary wolnego handlu, to w ciągu 15 lat waga UE w gospodarce światowej zmniejszy się nawet o 50% na rzecz innych rynków w tym azjatyckich. Staniemy się 4-5 ośrodkiem gospodarczym na świecie, mimo, że obecnie rynek UE jest na drugiej pozycji, tuż za USA. Jeśli nie zaczniemy uruchamiać nowych rynków, czeka nas potężna recesja. A nie da się tego zrobić bez podpisywania umów o wolnym handlu i rozwoju eksportu - dodaje.

Gantner zauważa także, że CETA umożliwia polskim producentom wejście na rynek USA.

- Jeżeli zaczniemy zakładać w Kanadzie firmy, które będą konfekcjonować surowce i produkty z Polski, to będą mogły one umieszczać produkty na rynku amerykańskim. Oczywiście, to działa w obie strony, ale ja nadal uważam, że mamy tam większe szansę z naszą żywnością niż Amerykanie ze swoją na naszym rynku. Pamiętajmy też, że CETA ma sporo wykluczeń w najbardziej wrażliwych obszarach, m.in. jaj i drobiu, a także zakłada utrzymanie kontyngentów na wieprzowinę i wołowinę - dodał.

Dyrektor PFPŻ nie kryje jednak zastrzeżeń do procesu legislacyjnego dotyczącego CETA.

Cały artykuł dostępny na stronie: portalspozywczy.pl