Impreza rozpocznie się w piątek wieczorem w Krośnie (Podkarpackie). 14. edycja festiwalu potrwa trzy dni. - Spodziewamy się kilkunastu tysięcy turystów z kraju i zagranicy - powiedziała rzeczniczka krośnieńskiego magistratu Joanna Sowa.

Zaznaczyła, że "celem przedsięwzięcia jest wzajemnie poznanie obyczajów i tradycji narodów żyjących w Karpatach". - Swoją muzykę, sztukę i folklor pokażą nasi goście m.in. z Czech, Słowacji i Węgier. Będą też degustacje potraw i napojów oraz pokazy rękodzieła i rzemiosła - dodała.

W trakcie festiwalu właściciele winnic z Węgier będą zachęcać do degustacji swoich produktów. W XVI i XVII wieku Krosno bogaciło się m.in. dzięki wpływom z handlu winem węgierskim; w mieście znajdowały się wtedy wielkie składy winne.

Z kolei w Centrum Dziedzictwa Szkła można będzie obejrzeć prezentacje działających od prawie stu lat w Krośnie i okolicy kilkudziesięciu hut szkła. Ekspozycji mają towarzyszyć pokazy wytopu, grawerowania i malowania szkła.

Natomiast sięgające połowy XV stulecia tradycje miejscowego piekarstwa przypomni konkurs na najlepszy chleb. Rywalizacje piekarzy oceni publiczność.

Przez trzy dni w Krośnie zaplanowano także koncerty, spektakle teatralne oraz wystawy plastyczne.

Podczas festiwalu odsłonięty zostanie drogowskaz pokazujący odległości z Krosna do miast partnerskich. Krosno współpracuje z Edewecht i Marl w Niemczech, Sarospatak na Węgrzech, Użhorodem na Ukrainie, Uherske Hradiste w Czechach, Koszycami na Słowacji, Gualdo Tadino we Włoszech oraz Fjell w Norwegii. Dodatkowo miasto posiada trzy miasta zaprzyjaźnione. Są nimi Bardejow i Świdnik na Słowacji oraz węgierski Tokaj.

Organizatorami "Karpackich klimatów" są m.in. samorząd Krosna oraz działające w tym mieście Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła i Centrum Dziedzictwa Szkła.