Funkcjonariusze KAS zatrzymali 6 podejrzanych o udział w przestępstwach VAT-owskich. To członkowie zorganizowanej grupy, która wyłudzała nienależne pieniądze przy fikcyjnym obrocie olejem rzepakowym.
Wartość szacunkowa strat budżetu państwa to 175 mln zł.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie prowadzone jest przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie. Według ustaleń, mechanizm oszustwa oparty był na tzw. karuzeli podatkowej. Podmioty wystawiały fikcyjne faktury VAT i dokumentowały rzekomy obrót olejem rzepakowym. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku - poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa. W wyniku dokonanych oszustw Skarb Państwa poniósł straty szacowane na 175 mln zł.

"Funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby firm na terenie woj. śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Zatrzymano 6 mężczyzn w wieku od 29 do 43 lat. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zostały im przedstawione zarzuty." - czytamy w opublikowanym komunikacie.