Jak podała Wielanek, nielegalny susz tytoniowy ujawnili na terenie woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego funkcjonariusze KAS z Olsztyna, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Przestępczości Gospodarczej KWP w Olsztynie, działający pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce.

- W miejscowości Niedźwiedź w powiecie ostrołęckim, na gorącym uczynku zatrzymali trzy osoby w trakcie przeładunku suszu tytoniowego z naczepy ciągnika do pojazdów dostawczych. Łącznie ujawniono ponad 10 ton towaru - wyjaśniła Wielanek.

Zgodnie z informacją, podczas zatrzymania funkcjonariusze ustalili, że nielegalne wyroby tytoniowe mogą być również przechowywane na terenie gminy Świętajno w woj. warmińsko-mazurskim. Na miejscu przeszukali posesję i odkryli kolejne 200 kg suszu tytoniowego. Zatrzymano także maszynę do cięcia tytoniu i zabezpieczono 2,5 tys. zł w gotówce.

- Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z niezapłaconych należności celno-podatkowych wyniosłyby ponad 5 mln zł - tłumaczy rzeczniczka.

Wobec dwóch z trzech zatrzymanych mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 250 tys. zł i 20 tys. zł.