Przez cały dzień podczas przedświątecznego spotkania etnografowie z Muzeum opowiadać będą o tradycjach wykonywania ozdób choinkowych, ubierania choinki, nakrywania do stołu oraz obdarowywania się prezentami.

Impreza przebiega pod hasłem "Plastikowym świętom mówimy nie", bo - jak podkreśla jej współorganizatorka Iwona Pietrzak, prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 - nie ma na niej sztucznych choinek, plastikowych łańcuchów czy masowo produkowanych ozdób choinkowych.

Jej zdaniem, jesteśmy ciągle zabiegani, myślimy o zakupach, prezentach a bardzo ważne jest przekazywanie najmłodszym wiedzy o naszych tradycjach.

- Często nie znamy symboliki potraw, nie znamy kolorystyki świąt czy podstawowych ozdób świątecznych. A przecież to jest nasze dziedzictwo i powinno bardzo nam zależeć, żeby zachować tę odrębność, żeby się nie stopić z całym światem - powiedziała Pietrzak.

Dzieci i ich rodzice w trakcie kiermaszu mają okazję zobaczyć, jak robi się tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy, opłatka czy kolorowego papieru. Mogą też nauczyć się wykonywać np. jeżyki czy światy. Te ostatnie to ozdoby z tradycyjnego opłatka.

- Do wytwarzania takiej ozdoby używamy zarówno białego jak i kolorowych opłatków, które są przeznaczone dla zwierząt. To są swoiste opłatkowe bombki sklejane ze sobą za pomocą wody. Dzieci kiedyś bardzo chętnie je robiły, bo mogły sobie bezkarnie podjadać opłatki - dodała Pietrzak.

Większość ozdób wykonywanych jest z kolorowego papieru i bibuły. Są to m.in. jeżyki, koguciki robione z pasków kolorowego papieru, bombki z bibuły. Nie zabrakło kolorowych łańcuchów stworzonych z motylków wykonanych z bibuły i słomy. Symbolizują one metalowe łańcuchy, którymi dawniej opasywany był świąteczny stół dla zapewnienia szczęścia rodzinnego i jedności.

Udekorowana takimi ozdobami wykonanymi przez dzieci choinka zostanie przekazana do jednej z placówek zajmujących się opieką nad najmłodszymi.

W trakcie imprezy przygotowano także inne atrakcje. Dzieci mają okazję posłuchać "Opowieści Wigilijnej" czy "Królowej Śniegu" czytanych przez aktorów z Teatru Pinokio, obejrzeć spektakl lalkowy i posmakować tradycyjnych pierników. Chóry dziecięce i zespoły ludowe będą śpiewać kolędy, a na zakończenie zaplanowano pokaz teatru ognia na Placu Wolności.

Podczas kiermaszu można także kupić m.in. wyroby rękodzieła artystycznego czy książki o polskim świętowaniu. Impreza zorganizowana została pod patronatem marszałka województwa łódzkiego.