Jak podaje Policja, rozbita przez CBŚP i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zorganizowana grupa przestępcza mogła narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 61 mln zł. Zatrzymano łącznie 16 podejrzanych. Według śledczych, członkowie grupy dokonali uszczupleń należności publicznoprawnych w wewnątrzwspólnotowym obrocie olejem rzepakowym i granulatem tworzyw sztucznych. Z opublikowanego komunikatu wynika, że w proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt polskich i zagranicznych firm. Śledztwo jest jednak wciąż rozwojowe.

Policjanci zajmują się rozwiązaniem tej sprawy od października 2016 roku. W tym okresie funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt siedzib firm na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Zabezpieczono tam a następnie przeanalizowano dokumentację dotyczącą handlu i transportu różnego rodzaju towarami. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy w latach 2015-2016 mogli nie odprowadzić do Skarbu Państwa należności z tytułu wewnątrzwspólnotowego handlu granulatem tworzyw sztucznych i surowym olejem rzepakowym.

"Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie w/w towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa. W nielegalną działalność może być zamieszanych 20 krajowych i 5 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych wynosi co najmniej 61 milionów złotych." - czytamy w policyjnym komunikacie.

Pierwsze zatrzymania 8 podejrzanych miały miejsce w marcu 2020 roku, kolejne w minionym tygodniu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, specjalizującej się w handlu olejem rzepakowym bez uiszczania należnego podatku VAT, prania pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności oraz za przestępstwa karno-skarbowe. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.