Po południu w stadninie w Janowie Podlaskim rozpocznie się aukcja koni arabskich Pride of Poland.

Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, który jest organizatorem imprezy, w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że coraz częściej nagrody w pokazie zdobywają konie z prywatnych hodowli, zwłaszcza te młodsze.

- To jest właśnie ciekawe, bo zawsze to było tak, że te państwowe: Michałów, Janów, Białka i dopiero prywatne. Teraz widać, że ci prywatni hodowcy ich doganiają. Jak widać, właśnie w tych młodych koniach przeganiają już. Jeszcze te starsze konie to było faktycznie Michałów, Janów, ale w tych młodszych już za dwa lata państwowe stadniny będą musiały się nagimnastykować, jak chcą w Janowie zdobywać złote medale - powiedział Chalimoniuk.

- To tylko pokazuje, że ludzie zaczęli inwestować większe pieniądze w prywatne hodowle. Widać, że ten prywatny biznes zaczął inwestować, nie wiem, czy traktuje to jako sposób zarabiania pieniędzy, czy jako hobby; to pewnie po latach wyjdzie - dodał Chalimoniuk.

Najlepszym koniem 43. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi została siwa 19-letnia klacz Palanga. Wygrała ona także Czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła też również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najlepszą klacz pokazu. - Palanga zachwyciła wszystkich. (…) Tym razem ona była poza zasięgiem, bezkonkurencyjna - zaznaczył Chalimoniuk.

Czempionat Polski klaczy młodszych (czyli dwu- i trzyletnich) zdobyła klacz Mamma Mia z prywatnej hodowli Tomasza Tarczyńskiego. Czempionką klaczy rocznych została Bogini Róż z prywatnej stadniny Dąbrówka.

Czempionem Polski ogierów starszych został Paris, wyhodowany w stadninie w Janowie Podlaskim. Czempionat Polski ogierów młodszych zdobył ogier Ferrum, wyhodowany w stadninie w Michałowie, który na ubiegłorocznym pokazie w Janowie Podlaskim Ferrum zdobył tytuł czempiona Polski ogierów rocznych i został uznany wtedy za najlepszego konia pokazu - Best in show.

Natomiast Czempionem Polski ogierów rocznych został ogier Nahil Al Khalediah z prywatnej hodowli Polska AKF.

Po raz pierwszy w Janowie Podlaskim wręczono nagrodę dodatkową Best in Show Pure Polish, której fundatorem jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Nagrodę tę - którą jest kopia obrazu "Jeździec na koniu" Juliusza Kossaka, przedstawiająca księcia Józefa Poniatowskiego na ogierze arabskim Szumka - otrzymała również klacz Palanga.

Nagroda Best in Show Pure Polish przyznana może być dla koni, których rodzice oraz przynajmniej 3 konie z drugiego pokolenia wstecz są wpisani od urodzenia do PASB - Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi, albo których rodzice są wpisani do PASB i ojciec pochodzi z jednego z 8 rodów męskich tradycyjnie hodowanych w Polsce, a matka - z jednej z 15 linii żeńskich tradycyjnie hodowanych w Polsce.

43. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono rekordową liczbę 150 koni, z czego 69 to konie ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce - a pozostałe należą do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu.

Po południu w Janowie Podlaskim odbędzie aukcja koni arabskich Pride of Poland. Licytowanych na niej będzie 16 arabów, w większości klacze wyhodowane w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

W poniedziałek zaplanowano natomiast Letnią Aukcję Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będzie prezentowanych 19 koni - 16 klaczy i trzy ogiery.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 10 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższą cenę - 1 mln 250 tys. euro - wylicytowano za siwą klacz Perfinkę ze stadniny w Michałowie.