Czempionką klaczy młodszych została roczna ciemnogniada Al Jazeera, także wyhodowana w Janowie Podlaskim.

Tytuł czempiona ogierów starszych uzyskał 4-letni gniady Equator ze stadniny w Michałowie, zaś ogierów młodszych - gniady roczny Morion, także z Michałowa.

Najlepszym koniem wyścigowym pokazu uznana została 11-letnia siwa klacz Greka, wyhodowana w prywatnej stadninie Agnieszki Wójtowicz.

W pokazie w Janowie Podlaskim uczestniczyło 114 koni z polskich stadnin państwowych i hodowców prywatnych. Oceniało je międzynarodowe jury. "Hodowane w Polsce araby należą do najpiękniejszych na świecie. Konie wyróżniane w Janowie Podlaskim zdobywają laury na najbardziej prestiżowych pokazach za granicą, także w ojczyźnie koni arabskich, na Bliskim Wschodzie" - powiedziała PAP rzeczniczka Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

Podczas pokazu odbyła się uroczystość przekazania Polsce daru króla Bahrajnu, gniadego ogiera z królewskich stajni, Kuhailan Afas Maidaan. Konia przekazał wnuk króla Bahrajnu, książę Isa bin Salman Al-Khalifa. Dar nawiązuje do wydarzeń z lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to książę Roman Sanguszko zorganizował wyprawę na Bliski Wschód w celu zakupu koni arabskich. Kupiono wtedy m.in. ogiera Kuhailan Afas, który zaginął w 1939 r. Obecny dar jest wyrazem uznania dla polskiej hodowli koni arabskich i jej wpływu na hodowlę światową.

"Dziś Polska jest sławna z hodowli niektórych najbardziej utalentowanych koni arabskich na całym świecie. Szanujecie, dbacie i świętujecie konia arabskiego" - podkreślił książę Isa bin Salman Al-Khalifa.

Za konia podziękował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "W czasach, kiedy świat jest niepewny, każdy gest, przyjazny ruch, jest szczególnie cenny. Bahrajn i Polska nie są wcale tak daleko od siebie, jak wskazuje na to odległość geograficzna. Mamy te same barwy narodowe, białe i czerwone, jesteśmy tak samo silnie osadzeni w tradycji, pamięci i tożsamości, kochamy konie" - powiedział Piechociński.

Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

W stadninie w Janowie Podlaskim od piątku trwają Dni Konia Arabskiego. Ich najważniejszym akcentem będzie aukcja koni arabskich z polskich stadnin "Pride of Poland", która rozpocznie się w niedzielę po południu. Licytowanych na niej będzie 28 klaczy wyhodowanych głównie w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

W ubiegłym roku na janowskiej aukcji sprzedano 22 klacze za łączną kwotę 2 mln 72 tys. euro. Najwyższą ceną - 500 tys. euro - osiągnęła klacz El Saghira ze stadniny w Michałowie.