Jak zaznaczył, chłodne noce na przełomie września i października spowodowały, że już rozpoczęły się ich odloty do "ciepłych krajów".

- Na Podkarpaciu migrujące na południe żurawie widziane były m.in. w okolicach Jasła, Lipnicy Dolnej, Dąbrówki i Wróblowej - mówił dr Stój.

Przypomniał, że żurawie wędrują tworząc klucz w kształcie litery V, aby bardziej ekonomicznie wykorzystać zapasy energii. Ptak lecący na przodzie klucza wkłada najwięcej wysiłku w lot przez co zużywa najwięcej energii; musi być zmieniany dość często.

- Dzięki temu wszystkie osobniki oszczędzają energię i zyskują na wspólnym locie więcej niż w przypadku lotu samodzielnego. Starają się również znaleźć prądy ciepłego, wstępującego powietrza, które zmniejszają opór i ułatwiają lot - wyjaśnił przyrodnik.

Zimę żurawie spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Do Polski powrócą na przełomie marca i kwietnia.

- Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie - zaznaczył dr Stój.

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę, długie nogi i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała.

Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.

Występują w Europie i w Azji. Są ptakami, które preferuje bagna, torfowiska, tereny podmokłe, polany oraz pola uprawne.