PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KO: będziemy patrzeć PiS na ręce w sprawie lasów

KO: będziemy patrzeć PiS na ręce w sprawie lasów
KO: będziemy patrzeć PiS na ręce w sprawie lasów fot. shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Choć projekt posłów PiS w sprawie lasów udało się na razie odrzucić, musimy im patrzeć na ręce, bo możemy obudzić się w rzeczywistości, w której tereny leśne przestaną podlegać rygorystycznej ochronie i zostaną zagospodarowane przemysłowo - mówili na poniedziałkowych konferencjach posłowie KO.W poniedziałek Koalicja Obywatelska zorganizowała w kilku miastach cykl konferencji prasowych pod hasłem: "Stop prywatyzacji lasów państwowych".

Na konferencji w Warszawie posłanka Klaudia Jachira stwierdziła, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu opozycja odniosła sukces, bo udało się odrzucić "bardzo szkodliwą ustawę o lasach państwowych". Tym niemniej - zaznaczyła -cały czas opozycja musi być w tej sprawie czujna, bo nie można wykluczyć, że PiS ponowi swój projekt.

Po tym, gdy w ubiegły czwartek sejmowe komisje środowiska i gospodarki poparły wniosek Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu noweli ustawy o lasach, która ma dać większe możliwości zamiany terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, posłowie PiS wycofali swój projekt.

Według Jachiry, autorzy tego projektu chcieli zamienić lasy na tereny gorszej jakości i w efekcie doszłoby do tego, że "w miejsce lasów powstawałyby fermy drobiu, kopalnie, fabryki, a nawet śmietniska". "Uważaliśmy, że lasy są naszym największym bogactwem, dlatego powtarzamy: uroczysko, nie śmietnisko" - powiedziała posłanka KO. "Uważamy, że lasy są nasze. Nie chcemy, by w ich miejscu pojawiły się tablice: uwaga ścinka drzew" - podkreślała.

"Panie ministrze, zanim złożycie jakikolwiek projekt oznaczający dewastację polskich lasów, zastanówcie się dobrze" - mówiła Urszula Zielińska z Zielonych pod adresem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. "Z tego miejsca mówię do wnioskodawców, ale również zwrócę się do ministra klimatu i środowiska, bo mamy uzasadnione podejrzenia, że ten projekt wyszedł z MKiŚ" - zaznaczyła.

Na konferencji w Poznaniu poseł Rafał Grupiński podkreślił, że projekt noweli ustawy o lasach, "to w rzeczywistości próba prywatyzacji, przeprowadzana bokiem, jeśli chodzi o wymianę terenów pomiędzy Lasami Państwowymi a nieużytkami, terenami poprzemysłowymi". "Takimi miejscami, które dla lasów byłyby bezużyteczne, natomiast lasy mogłyby tracić cenne tereny tylko dlatego, że ktoś miałby pomyśl, aby takie cenne tereny przejąć" - powiedział.

Grupiński wskazał, że co prawda projekt został przez PiS wycofany, ale działania w obronie lasów muszą być kontynuowane, bo jak zaznaczył - "ustawa ma wrócić do Sejmu".

"Mam nadzieję, że jednak nie wróci, i że polskie lasy będą chronione. Chce zwrócić uwagę na to, że mamy dzisiaj jakiś, powiedziałbym, festiwal dokonywanych na polskich lasach przestępstw i takich działań, które nie dają się inaczej zakwalifikować. Przypomnę wielkopolskie przykłady: kwestię wycięcia i właściwie zniszczenia kilkudziesięciu gniazd czapli siwej w Czerniejewie. Przypomnę wycięcie wspaniałych, starych dębów w powiecie kaliskim, pełnych dziupli i miejsc gniazdowania rzadkich gatunków ptaków" - mówił.

Dodał, że "sposób w jaki PiS zarządza państwem w przypadku polskich lasów tak samo fatalnie wygląda, jak zarządzanie polską energetyką, polską gospodarką, czy wreszcie zarządzanie w sposób chyba najgorszy z możliwych - walką z pandemią".

Zdaniem posła Marka Sowy projekt noweli ustawy o lasach pojawił się w czasie nieprzypadkowym. Polityk zaznaczył, że "od wielu lat" słyszymy, iż Polska ma stać się "imperium, jeśli chodzi o samochody elektryczne", a pod koniec ubiegłego roku wskazana została lokalizacja przyszłej fabryki Izery, pod budowę i produkcję takich właśnie pojazdów. "Ta fabryka miała powstać na terenie Lasów Państwowych, będących pod zarządem Nadleśnictwa Chrzanów. Zastanawiam się, czy na terenie zachodniej Małopolski i Śląska naprawdę brakuje nam zdegradowanych terenów, którym na nowo trzeba przywrócić życie?" - pytał podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Inne zagrożenie widzi poseł Bogusław Sonik, który podkreślił, że ten, który otrzymałaby ziemię, nie byłby zobligowany, aby "rzeczywiście wykonać to, co proponował w tej wymianie" i w związku z tym nabywca "na tym terenie może wybudować hotel, osiedle domów; nie będzie związany żadnymi obostrzeniami, które rzekomo miałyby obowiązywać w umowach".

"Dlatego apelujemy zarówno do rządzących, by powstrzymywali się przed tego typu głupimi ustawami, ale też do regionalnych władz, by tereny lasów chronić" - dodał poseł Aleksander Miszalski. Przy okazji przypomniał również, że na spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Krzeszowice, gdzie "aktualnie na masową skalę prowadzona jest wycinka drzewostanu", czekają okoliczni mieszkańcy.

Podlascy posłowie PO: Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski na konferencji prasowej w Białymstoku mówili, że chociaż ostatni projekt został odrzucony, to posłowie PiS zapowiadają złożenie kolejnych.

"Jesteśmy po to tutaj, aby ostrzec opinię publiczną, że musimy PiS-owi patrzeć w tej sprawie na ręce, ponieważ możemy obudzić się w rzeczywistości, w której tereny leśne przestają podlegać rygorystycznej ochronie, kiedy tereny leśne przeznaczone są ściśle pod działalność leśną, a stają się, pod różnymi pretekstami, możliwe do zagospodarowania w sposób przemysłowy. Nigdy na to nie będzie naszej zgody" - oświadczył Tyszkiewicz.

Podkreślił, że w Podlaskiem lasy państwowe znaczą bardzo wiele. "To jest sprawa, która stanowi o atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego, a wreszcie jest to część bardzo poważnego przemysłu drzewnego, który w naszym województwie świetnie się rozwija. Odebranie Lasom Państwowym możliwości swobodnego gospodarowania i wprowadzenie furtek umożliwiających pod pretekstem zamiany gruntów, przekazywanie terenów leśnych pod działalność przemysłową, będzie dla województwa podlaskiego ogromnym ciosem wizerunkowym i gospodarczym" - zaznaczył Tyszkiewicz.

Poseł Truskolaski podkreślił, że zgodnie z projektem PiS, Lasy Państwowe w zamian za zamianę gruntów leśnych mogą dostać grunt, na którym nie będzie można posadzić lasu. "Ten las już przepadnie na zawsze" - dodał.

W Gdańsku konferencję prasową zorganizowały posłanki Agnieszka Pomaska, Małgorzata Chmiel i Barbara Nowacka. Towarzyszyli im przedstawiciele organizacji ekologicznych.

Zdaniem parlamentarzystek KO, proponowana przez posłów PiS zmiana prawa umożliwi przejęcie lasów przez prywatnych inwestorów i przyniesie straty dla budżetu państwa. Jak stwierdziła Pomaska, w lasach zamiast drzew będą rosły inwestycje, w tym szkodliwe dla ludzi i przyrody.

"Ta ustawa będzie prowadziła do degradacji terenów zielonych, polskiej przyrody, lasów, w tym Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ta ustawa ma doprowadzić do sytuacji, w której będzie możliwa zamiana gruntów, która sprawi, że prywatny przedsiębiorca, inwestor będzie mógł tereny zielone zamienić w tereny przemysłowe, fermy drobiu, fabrykę lub zrobić tam zwykłe śmietnisko" - powiedziała Pomaska.

Jej zdaniem, zmiana prawa byłaby równoznaczna z prywatyzacją lasów, której beneficjentami zostaliby inwestorzy. "Wiemy, że ten zamach na polskie lasy będzie przez PiS kontynuowany i doprowadzi do zagrabiania dobra wspólnego, jakim są lasy. Politycy PiS niszczą polską przyrodę. Walczą z organizacjami, które chcą ją chronić. Wszystkie organizacje, które mówią prawdę są piętnowane przez tę ekipę"- dodała.

Poinformowała, że KO przygotowała projekt ustawy, która "będzie chroniła lasy w obrębie aglomeracji przed wycinką". "Chcemy, aby to sejmik województwa musiał opiniować i decydować na etapie zatwierdzania planu urządzania lasu. Chcemy, aby mieszkańcy mieli prawo do wglądu w te dokumenty i żeby ich głos był słyszalny" - powiedziała Małgorzata Chmiel.

Nowacka zwróciła uwagę, że projekt posłów PiS wywołał wielkie poruszenie wśród Polaków. "Przyroda to wspólna sprawa. Zamysł wyprzedawania lasów na inwestycje pod fabrykę, pod deweloperkę jest niedopuszczalny. O Polsce trzeba myśleć w kategoriach długoterminowych, a nie w kategoriach bieżącego zysku" - podkreśliła.

Projekt PiS zmierzał do rozszerzenia możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, zamiany można byłoby dokonać w dwóch przypadkach: prowadzenia gospodarki leśnej oraz na potrzeby polityki państwa związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.

Projekt wzbudził kontrowersje wśród polityków opozycji oraz ekologów. Zarzucali oni, że może być on furtką do prywatyzacji Lasów Państwowych i może przyczynić się do uszczuplenia cennych przyrodniczo terenów, czemu zaprzeczało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Po decyzji komisji posłowie PiS wycofali projekt, by go "uzupełnić". Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Zostaniecie postawieni przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości 2021-05-25 09:01:28
  W Polsce przez nieodpowiedzialny Rząd RP i Samorządy zbrodniarzy giną ludzie dla podatków od nieruchomości, i zdefraudowania kolejnych miliardów z kasy Państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z wykonem ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków(bomb ekologicznych) z uwagi na brak sieci kanalizacyjno sanitarnej jak mają utrzymywać się ludziom przeciwciała w organizmach korzystającym z własnych ujęć wody po przechorowaniu koronawirusa COVID-19, lub ostrej niewydolności oddechowej wirusa SARS-CoV-2.
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej 2021-05-25 07:59:43
  Lasy Państwowe powinny być czym prędzej sprywatyzowane. Prywatyzacja powinna polegać - nie na sprzedaży przez państwo obcemu inwestorowi lasów - a na uwłaszczeniu obywatelskim ! Uwłaszczenie polegałoby na wydaniu każdemu dorosłemu Polakowi zbywalnego na wolnym rynku świadectwa udziałowego, lub odpowiedniej ilości akcji nowo powstałej spółki LASY POLSKIE !!! Ludzie ! To by była kupa kasy dla przeciętnego obywatela ! Chcecie aby lasy nadal pozostawały pod zarządem polityków ? Przecież z tego nic nigdy nie będziecie mieli ! A tak, po prywatyzacji wszyscy mieli by kasę - jak nie z dywidend , to chociażby ze sprzedaży udziałów !!!
  • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej 2021-05-25 08:26:25
   Jakie to by były pieniądze dla każdego obywatela, to łatwo jest policzyć : populacja Polski to : 38,5 mln mieszkańców. Powierzchnia Lasów Państwowych to 7,3 mln ha. Tak więc na każdego Polaka przypadło by 0,18 ha lasu. Licząc po 30000 zł za ha lasu, Każdy Polak dostaje zbywalne świadectwo udziałowe warte około 5400 zł. Takie 500 plus przez prawie cały rok. FAJNE ??? Czy jednak dalej chcecie być zwodzeni przez polityków, którzy mają całkiem inne interesy ???
 • brzoza 2021-05-24 21:13:37
  KOt ma ogon z przodu czy z tyłu. ja już zgłupiałem KtO chce prywatyzować .Premier Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2014-15 rząd z pozyskanych od Lasów Państwowych pieniędzy (1,6 mld zł) wyda 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych. Na takie działanie pozwoli nowelizacja ustawy o lasach, której projekt na wtorkowym posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów. W reakcji na tę zapowiedź politycy PiS zarzucili koalicji rządowej, że dąży do prywatyzacji Lasów Państwowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w środę, że obawia się sytuacji, w której Lasy Państwowe "będą wprowadzone w stan zadłużenia, a później zostanie uruchomiony mechanizm, taki jak w stosunku do szpitali", co skończy się prywatyzowaniem lasów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.132.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.