Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa warszawskiej prokuratury regionalnej prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka, sprawa dotyczy "międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem artykułami spożywczymi w postaci kawy, słodyczy, cukierków i maszynek do golenia znanych marek, która naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 980 mln zł".

Prokurator przekazała, że w zeszłym tygodniu zostały zatrzymane dwie kolejne osoby w tej sprawie.

- Wśród ostatnio zatrzymanych jest kobieta pełniąca funkcję prezesa zarządu w jednej ze spółek wchodzących w skład podmiotów gospodarczych powołanych dla realizacji celów badanej grupy przestępczej, której zarzuca się narażenie Skarbu Państwa na zwrot nienależnego podatku VAT w kwocie ponad 226 mln zł - powiedziała prok. Zabłocka-Konopka. Dodała, że "zatrzymano także mężczyznę, któremu prokuratura ogłosiła zarzut niesporządzenia wbrew przepisom ustawy sprawozdania finansowego".

Jak poinformowano, na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzaną kobietę. - Wobec zatrzymanego mężczyzny prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z osobami wskazanymi w wydanym postanowieniu - zaznaczyła prokurator.

Według ustaleń śledztwa grupa działała od września 2015 r. do maja 2016 r. w woj. mazowieckim i śląskim oraz w Czechach, Słowacji i Niemczech. - Celem działania sprawców było doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Urzędów Skarbowych w postaci nienależnego zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, poprzez podawanie nieprawdziwych danych w składanych deklaracjach VAT-7 dla podatku od towarów i usług, czym narazili na nienależny zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - poinformowała prok. Zabłocka-Konopka.

- Dla realizacji przestępczych działań podejrzani stworzyli łańcuch podmiotów gospodarczych dokonujących pozornego obrotu towarów łatwo zbywalnych w postaci między innymi kawy, baterii, maszynek do golenia, kremu oraz drażetek znanych marek. W ramach mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej sprawcy pozorowali działalność gospodarczą poprzez przelewy pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi spółek założonych dla celów działania grupy, sporządzali poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT - mówiła prokurator.

Prokuratura zaznaczyła, że "zwrot nienależnego podatku od towarów i usług został udaremniony w wyniku wspólnych działań procesowych Prokuratury Regionalnej w Warszawie przy udziale Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu".

W sprawie tej już w czerwcu zeszłego roku warszawska prokuratura regionalna skierowała akt oskarżenia przeciwko 10 osobom. Teraz śledztwo toczy się przeciwko 25 podejrzanym, z czego osiem osób pozostaje w aresztach. Do poprzednich zatrzymań w tym śledztwie doszło w październiku ub.r.

Jak poinformowała prok. Zabłocka-Konopka, przestępstwa zarzucane podejrzanym stanowią czyny zagrożone karą do 10 lat więzienia. - W sprawie nadal trwają działania procesowe służące ustaleniu i zatrzymaniu pozostałych osób, które miały związek z ujawnionymi przestępstwami - dodała prokurator.